Pucnji su u subotu odjekivali gradom nekoliko sati nakon što je pobunjenička vojska zauzela gradove na sjeveru.
„Čujemo tešku paljbu iz pravca glavne kasarne koja je, također, najveća na sjeveru zemlje“, rekao je reporter Reutersa, koji se telefonom javio iz Gaoa.
„Ljudi bježe, a prodavnice se zatvaraju.“
Borba za nezavisnost
Alessandra Giuffrida, asistentica u Školi za orijentalne i afričke studije u Londonu, kazala je za Al Jazeeru da su pobunjenici „dobro opremljeni“.
„U stanju su preuzeti teritorije koje bi željeli osloboditi i učiniti nezavisnim od Vlade Malija“, kazala je ona.
Ranije se državna vojska povukla iz gradova Ansogoa i Bourema, nakon što su tuareški borci u petak preuzeli kontrolu nad gradom Kidalom, 1.000 kilometara od prijestolnice.
U četvrtak je Kapetan Amadou Sanogo, vođa puča u kojem je svrgnut predsjednik Amadou Toumani Toure, pozvao međunarodnu zajednicu da pomogne u suzbijanju aktivnosti pobunjenika, koje prijete teritorijalnom integritertu zemlje.
Stanovnici grada Gaoa održavali su demonstracije u znak podrške nove vojne vlasti.
Stav zapadnoafričkih zemalja
„Uprkos mišljenju međunarodne zajednice, podržavamo te snage, jer nam mogu vratiti sigurnost, a kasnije i demokratiju“, kazao je Nouhou Toure, predstavnik lokalne oružane grupe Ganda Izo.
Ekonomska zajednica zapadnoafričkih zemalja (ECOWAS) odbila je Sanogov apel za pomoć.
Ova organizacija je saopćila da bi pomogla Maliju samo u slučaju povratka ustavnog poretka.
Šef komisije ECOWAS-a Kadre Deisdere Ouedraogo rekao je za Al Jazeeru u petak da bi Sanogo odmah trebao dati ostavku, te prepustiti zapadnoafričkim zemljama da organiziraju tranziciju vlasti.
U četvrtak je ECOWAS zaprijetio diplomatskim i finansijskim embargom, ukoliko se u Maliju ne uspostavi ustavni poredak u roku od 72 sata.
Tuareški pobunjenički Azawad nacionalni pokret oslobođenja (MNLA) početkom januara započeo je borbu za nezavisnost područja na sjeveru Malija, koje Tuarezi smatraju svojom domovinom.
Izvori: Al Jazeera i agencije
(balkansaljazeeranet)