„ Za vrlo kratko vrijeme Armija R BiH postala je respektabilna vojna sila koja nije ubijala civile i ostavljala masovne grobnice iza sebe, nije rušila bogomolje i protjerivala civile. Svih ratnih godina čuvali smo jedinstvo sva tri naroda i na to moramo biti ponosni“- kazao je ministar Egrlić.
Hamdija Lipovača, premijer USK-a u svom obraćanju istakao je da mnogi od nas neće imati priliku biti na ovom istom mjestu za dvadeset ili četrdeset godina i zbog toga svi moramo biti ponosni što slavimo dvadesetu godišnjicu Armije R BiH.
„ Armija R BiH je bila oličenje svoga naroda i zbog toga nije mogla biti poražena i od daleko jačeg i naoružanijeg agresora koji se dičio da je četvrta vojna sila u Evropi. Stoga moramo početi više raditi da naša djela liče na ona djela boraca koji su dali živote za državu BiH. U tom kontekstu zahvaljujem borcima što su omogućili nama ministrima da radimo u demokratskoj Vladi i državi BiH uz nadi da ćemo jednog dana živjeti i u Republici BiH“- kazao je premijer Lipovača.
Kao predsjednik Organizacionog odbora obilježavanja 20.godišnjice formiranja Armije R BiH, prisutnima se prigodnim govorom obratio i Husein Rošić, predsjedavajući Skupštine USK-a, kazavši pri tom da je u modernoj historiji Bosne i Hercegovine 15. april (Dan Armije RBiH) jedan od izuzetno značajnih datuma, jer simbolizira početak djelovanja organizirane oružane sile čiji je cilj bio zaštita cijelog državnog prostora, svih naroda i svih građana Bosne i Hercegovine.
„ To je ono što Armiji R BiH daje historijsku relevantnost i što je čini trajnom u smislu vrijednosti koje historija potvrđuje. Prije dvije decenije naučili smo bolne, ali važne lekcije koje nikada ne smijemo zaboraviti. Sada, dvije decenije poslije, vrijeme je da počnemo cijeniti sebe, ako ne više, onda bar onoliko koliko nas drugi cijene. Nastanak i razvoj Armije Republike Bosne i Hercegovine je izraz odgovornosti, patriotske i političke zrelosti tadašnjeg državnog vođstva, Predsjedništva na čelu sa predsjednikom Predsjedništva i vrhovnim komandantom Alijom Izetbegovićem. Oni su, svojim odlukama koje su bile sudbonosne za državu Bosnu i Hercegovinu, odgovorno slijedili političko i patriotsko opredjeljenje njenih građana i naroda. U ovom kontekstu je od historijskog značaja obraćanje Alije Izetbegović polaznicima seminara Uprave za moral Štaba Vrhovne komande 9. decembra 1993. godine u Sarajevu, u kome je on istakao i slijedeće;(citiiram) «Osjećam dvostruki ponos kada odem negdje. Jedno-što pripadam narodu koji je pokazao izvanrednu žilavost i hrabrost i drugo- što pripadam narodu koji uprkos svemu, nije okaljao obraz u ovoj teškoj nevolji, punoj izazova..»(završen citat) Pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine su bili obični ljudi, skromni, hrabri, dostojanstveni, moralni, privrženi vrijednostima dobra, a suprotstavljeni zlu svake vrste, bez obzira od kuda i od koga ono dolazilo. Upravo zato se ponosimo našom Armijom i ponašanjem njenih pripadnika. Pamtimo to vrijeme i te ljude! Čuvajmo taj ponos! Čuvajmo naše dostojanstvo! To ćemo postići samo ako budemo ispunjavali moralne i sve druge vrste obaveza prema boračkoj populaciji, porodicama šehida, poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima i civilnim žrtvama rata. I to ćemo postići kada ispunimo ciljeve za koje se ratovalo i ginulo – kada izgradimo državu i društvo u kojem će svaki pošteni građanin ove zemlje vidjeti jasnu i optimističnu budućnost za sebe i svoju djecu“- kazao je predsjedavajući Rošić.
Izvor: mojusk.ba
(kipba)