Sudan – Južni Sudan: Rat zbog nafte i granice
KARTUM – Poslije bombardovanja u ponedjeljak Južnog Sudana, vlasti u Kartumu optužile su tu državu da nastavlja da podriva stabilnost Sudana. Južni Sudan ne prestaje da pruža podršku pobunjenicima u Sudanu što podriva stabilnost zemlje, saopćilo je u utorak ministarstvo vanjskih poslova u Kartumu, podsjećajući da se time njegov južni susjed oglušava na pozive međunarodne zajednice da to više ne čini.
Vlada Južnog Sudana nije odgovorila na uzastopne pozive međunarodne zajednice i nastavila je sa svojim neprijateljskim aktivnostima da podriva stabilnost i sigurnost Sudana, navedeno je u saopćenju ministarstva koje je prenosi državna agencija SUNA.
Prethodno je generalni tajnik Ujedinjenih nacija (UN) Ban Ki-moon osudio prekogranične vazdušne napade sudanske vojske na teritoriju Južnog Sudana i ponovio poziv liderima da ne “guraju” svoje zemlje u rat.
Njegov poziv je uslijedio pošto je sudanski predsjednik Omar al-Bašir odbacio mogućnost pregovora s predsjednikom Južnog Sudana Salveom Kiirom.
Generalni tajnik UN-a je istakao da ne može vojnim putem da se rješavaju sporovi između te dve afričke države, zahtijevajući od dvojice lidera da spriječe dalje konfrontacije i vrate se što prije za pregovarački sto, prenosi AFP.
Najmanje dvije osobe su u ponedjeljak poginule i devet ranjeno u sudanskom bombardovanju pijace i jednog naftnog polja u Južnom Sudanu, samo nekoliko sati pošto su tenkovi i artiljerija sudanskih kopnenih snaga navodno prešli na teritoriju Južnog Sudana.
– Bombardovanje predstavlja objavu rata, poručio je zamjenik direktora vojne obavještajne službe Južnog Sudana, general-major Mac Paul.
– Borbe između kopnenih snaga dvije zemlje, koje su počele u ponedjeljak, još uvijek se vode u nekoliko pograničnih gradova, dodao je Ager.
Sudan i Južni Sudan se spore oko granice čija demarkacija nije izvršena u potpunosti, i nad vlasništvom nad naftnim poljima u pograničnom regionu.
Južni Sudan je proglasio nezavisnost 9. jula 2011. godine, na kraju najdužeg građanskog rata u Africi, vođenog od 1955. do 2005. godine, u kojem je poginulo oko dva miliona ljudi.
Razdvajanje dviju država dovelo je do rasta tenzija budući da nije postignuto rješenje o podjeli naftnih izvora, niti određivanju državnih granica.
Eskalacija sukoba na granici dvije zemlje u proteklih nekoliko mjeseci donijela je bojazan u međunarodnoj zajednici da će taj dio Afrike ući u sveopći rat.
(FENA)