Džem Ozdemir (Cem), predsjednik Njemačke stranke zelenih, stranke koja u ovoj državi participira u vlasti, napisao je u uglednom dnevnom listu “Suddeutsche Zeitungu” autorski tekst u kojem je zatražio da se pitanje BiH ponovo nađe na najvišem nivou institucija Evropske nije (EU).
Ozdemir traži svojevrsnu “repolitizaciju bosanskog pitanja”, naglašavajući da jedino u tome vidi rješenje da se u našoj državi ponovo oživi zakočeni proces reformi.
Unutrašnji sukobi
– Evropa se, de facto, povukla iz reformskog procesa u BiH, a ostavila ga je birokratiji EU, za koju počesto sadržaj paketa pregovora nije ključan, već samo zaključak kao takav. Apsurdno je, naime, misliti da će BiH vlastitom snagom uspjeti upostaviti stabilnu demokratiju. Pa je stoga i nepošteno ovoj državi ponavljati o nekoj perspektivi priključivanja EU – napisao je Ozdemir.
Predsjednik Njemačke stranke zelenih u svom tekstu, praktično, upozorava Evropu da su u BiH još žive nacionalističke snage “koje podgrijavaju unutrašnje sukobe za svoju vlastitu korist”.
– Iako se rad šefa Delegacije EU u BiH Petera Sorensena ocjenjuje kao dobar, njegove kompetencije nisu dovoljne da obuzdaju političke tvrdolinijaše, koji jedino profitiraju od nepromijenjenog stanja u BiH te od sve veće korupcije i nepotizma u ovoj državi. Ovo se mora promijeniti ako se ne želi da se ojačaju radikalne snage koje se obraćaju stanovništvu s tvrdnjama da tobože sarađuju sa EU i UN-om – istakao je Ozdemir.
S druge strane, tvrdi Ozdemir, bez novog ustava neće biti kraja ni mandatu Ureda visokog predstavnika (OHR) u BiH. On, naime, cijeni da bi kraj mandata OHR-a bio važan signal da je BiH sposobna da bez intervnecije međunarodne zajednice korača naprijed ka EU.
Uloga Turske
Ozdemir smatra da je uloga Turske u BiH, za razliku od drugih zemalja, u proteklom periodu pozitivna. On je naveo da je pogrešno viđenje da se uloga Turske sastoji od toga da predstavlja “sigurnosni štit” za muslimanski dio stanovništva u BiH. Angažman Turske, smatra on, premašuje etničko-religijska pitanja, jer je “ova zemlja dosta uradila za približavanej Srbije i BiH”.
Evropa živi ili umire u Sarajevu
Ovaj njemački političar istakao je da je obilježena 20. godišnjica početka opsade Sarajeva pravo vrijeme da se otvori novo poglavlje u historiji poslijeratne BiH, a samim time i Evrope.
– Mi, Evropljani, dužni nešto učiniti zbog hiljada mrtvih čiji su grobovi u opkoljenom Sarajevu, u srcu Evrope. Ti grobovi i dalje nas podsjećaju na našu obavezu. Evropa živi ili umire u Sarajevu. To sam već nekada kazao kada sam se sporio s nekim sljedbenicima pacifističke pozicije. Ovaj princip i dalje vrijedi – kazao je Ozdemir.
(dnevniavazba)