Komplikovan poreski sistem prepreka na putu ka EU

0

Komplikovan poreski sistem prepreka na putu ka EU

Na putu ka EU, BiH bi trebala unaprijediti i poresku politiku. Njemačka fondacija IRZ upriličila je u Sarajevu seminar o pitanjima oporezivanja kako bi se razradile preporuke za promjene zakona u oblasti poreza.

Na seminaru su iznesene ocjene da BiH, zbog složene političke strukture i raspodjele nadležnosti na različitim nivoima, ima kompliciran sistem oporezivanja. U ovoj zemlji postoje tri odvojena i gotovo samostalna porezna prostora; Federacija BiH, Republika Srpska i Distrikt Brčko. Porezni sistem je poboljšan uvođenjem PDV-a (Poreza na dodanu vrijednost) na državnom nivou, ali je reguliranje direktnih poreza i dalje u nadležnosti entiteta i distrikta. Neusklađen i nepregledan poreski sistem jedan je od razloga zašto u BiH nema više stranih investitora.

Učesnici seminara smatraju da je i komplicirana poreska politika jedan od uzroka stagnacije BiH na putu ka Evropskoj uniji (EU).

“Neupućeni ne razumiju zašto ova zemlja i pored svog prirodnog bogatstva i tako obrazovanih ljudi ne napreduje“, kazao je u uvodnom obraćanju konzul Ambasade Savezne Republike Njemačke u Sarajevu Christian Reißmüller.

“Na svom mukotrpnom i dugom putu stvaranja slobodne, nezavisne, demokratske i pravne države, BiH ima izuzetnu podršku SR Njemačke“, kazala je predstavnica Njemačko-bosanskohercegovačkog udruženja pravnika Vesna Softić.

“Svi ovi atributi mogu se svesti u jedan zajednički – ‘jaka’ država, a mi znamo da ne može biti jake države bez jakog, odnosno uređenog, efikasnog i pravičnog poreskog sistema“, rekla je Vesna Softić.

Učesnici seminara “Aktuelna pitanja oporezivanja u BiH“, koji je u organizaciji Njemačke fondacije za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ) upriličen u utorak (17.4.) u Sarajevu, raspravljali su i o sporazumima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i zakonima EU o oporezivanju prihoda u kontekstu primanja ostvarenih u inostranstvu.

“BiH ima sporazume o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa 32 države, no primjena je problematična zbog sukoba i miješanja nadležnosti“, kaže konsultant odjela za poreze Deloitte d.o.o. Sarajevo Sanjin Pita. “Dohodak se oporezuje na nivou entiteta, dok su sporazumi o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja u nadležnosti državnog Ministarstva finansija. Tu se često preklapaju nadležnosti, a nema ni zakonske mogućnosti da federalno ministarstvo tumači značenje tih sporazuma“, kaže Pita.

Neusklađenost propisa koji reguliraju poresku politiku i doprinose u BiH komentirao je i voditelj projekta za BiH Njemačke fondacije za međunarodnu pravnu saradnju Stefan Pürner, prenosi Deutsche Welle.

“Ako sam dobro shvatio, što se tiče poreskog tretmana, jednostavnije je tretirati građanina BiH koji radi u inostranstvu, nego građanina BiH koji živi u jednom, a radi u drugom bh. entitetu. To moji prijatelji u Njemačkoj nikako ne razumiju“, kazao je Pürner.

Učesnici seminara trebali bi dati preporuke za promjenu zakona u oblasti poreza, kako bi se porezno pravo u BiH uskladilo sa standardima EU.

(indikatorba)

Leave a Reply