Dr. Izet Bijedić, stručnjak geopolitičkih nauka: Opstojnost BiH moguća jedino u Evropskoj uniji!
Republika Srpska je priskrbila entitetsko glasanje kao instrument uvjetovanja i faktor destrukcije
Dr. Izet Bijedić, stručnjak geopolitičkih nauka, u razgovoru za “Dnevni avaz” ističe da su geopolitičke pretenzije susjeda prema BiH i dalje prisutne, te da je opstojnost naše države jedino moguća u Evropskoj uniji.
Prema riječima Bijedića, BiH je uvijek imala rizičan geostrateški položaj, a aspiracije susjeda prema našoj državi ne blijede.
– Aspiracije Srbije su manje-više poznate kroz razne velikosrpske projekte i nikada nisu ni prestajale. Najbolji dokaz za to je agresija na BiH, ali i sporazum Tuđman-Milošević, kojim je trebalo podijeliti BiH – kaže Bijedić.
Potcrtava da Republika Srpska kao entitet u dobrom dijelu ima sve ingerencije države, ali da je postojanje entiteta dovelo pod veliki znak pitanja opstojnost države BiH.
– RS je priskrbila entitetsko glasanje kao instrument uvjetovanja i faktor destrukcije. Dejtonski sporazum je BiH doveo u takav položaj da država s ta dva entiteta ne može normalno funkcionirati – naglašava Bijedić, koji smatra da su još na djelu koalicije srpskih i hrvatskih stranaka koje nastoje da razgrade BiH kako bi stvorile treći entitet.
Uvjeren je, ipak, da do toga neće doći, jer to međunarodna zajednica neće dozvoliti. Također, Bijedić potvrđuje da bi integracijom BiH u Evropsku uniju i NATO pakt nastali određeni preduvjeti u kojima bi ekonomija dominirala nad politikom, što je šansa za BiH.
– Smatram da je opstojnost BiH jedino moguća u EU. Ulaskom susjednih zemalja Srbije i Crne Gore u EU, BiH će morati da stiže ove zemlje, jednostavno iz razloga što će ostati crna rupa. U tom slučaju može se desiti da u BiH dođe do socijalnih buntova koji se mogu iskoristiti u neke političke svrhe – cijeni Bijedić.
Cvetković i Maček počeli s uništavanjem identiteta države
Bijedić podsjeća da je BiH kroz historiju u najtežoj poziciji bila 1939. godine, kada je, prema sporazumu Cvetković-Maček, podijeljena na srpski i hrvatski dio.
– Tada počinje totalno uništenje identiteta BiH i njenog naziva. Već tada je dovedena njena opstojnost u pitanje, da bi 1992. samo došlo do ponovnog vaskrsavanja tih pretenzija prema BiH – navodi Bijedić.
(dnevniavazba)