U intervjuu za “Dnevni avaz” Turbedar je ocijenio suludim tvrdnje plasirane iz Republike Srpske da se “svakom prilikom pokušava stvoriti slika o nekoj Turskoj koja vreba priliku kako bi zavladala Balkanom”.
– Niti Turska ima takve namjere niti je moguće takvo nešto. Varaju se oni koji vjeruju u to da turski zvaničnici prije nego što odu spavati, razmišljaju šta bi sutra mogli činiti na Balkanu. Nažalost, u tom entitetu postoji ozbiljna turkofobija, koja ima i duboke historijske korijene. Očigledno je potrebna saradnja nevladinih organizacija Turske i RS, preko koje bi Banja Luka bolje upoznala Tursku i njen narod – kazao je Turbedar za naš list.
Čuvanje Bosne
Kako biste ocijenili inicijativu ministra vanjskih poslova Turske Ahmeta Davutoglua za uključivanje BiH u MAP, što je preduvjet za NATO?
– Turska je podržavala i nastavlja podržavati da sve zemlje Balkana, uključujući i BiH, budu članice NATO-a. Od samog početka lobira za državu BiH pred svim međunarodnim institucijama, kako bi doprinijela miru i stabilnosti u ovoj zemlji. Za mnoge turske analitičare, uključujući i birokrate, članstvo BiH u NATO-u i u EU znači garanciju za očuvanje teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera ove države.
Političari u RS ovo su doživjeli na način da se Turska ponaša navijački i da preferira bošnjačku stranu. Najavili su referendum o NATO-u, kazavši čak da je u svemu ovome opasna uloga Turske. Kako to komentirate?
– Podržavanje članstva BiH u NATO-u jeste podržavanje cijele zemlje, a ne samo njenog određenog naroda. Problem s političarima RS je u tome što su u vezi sa članstvom u NATO-u pod jakim utjecajem Beograda i Moskve.
Beograd je prinuđen da nastavi održavati hladne odnose sa NATO-om kako ne bi bila izgubljena podrška Moskve za Kosovo. Ruski predstavnici otvoreno prijete da bi mogli preispitati svoju kosovsku politiku ako dođe do zbližavanja Beograda i NATO-a.
A primarni cilj Rusije je da nastavi održavati svoju prisutnost u regionu zahvaljujući Srbima, kao jedinom narodu u regionu na koji Moskva može još računati. Ipak, nije ni Srbima baš drago da ih neko doživljava kao narod između Istoka i Zapada. Postoji još jedan bitan faktor kada su u pitanju srpske percepcije prema NATO-u. Mnogi Srbi doživljavaju NATO kao vojni savez koji je 1999. na nemilosrdan način bombardirao Srbe, a kako bi se Kosovo otcijepilo od Srbije. Što se tiče najave za referendum o NATO-u u RS, nije prvi put da se u tom entitetu prijeti referendumima. S druge strane, ispada da u RS ima najviše “eksperata za Tursku”.
Greška Ankare
Možete li prokomentirati inicijativu ministra Davutolua u objedinjavanju Islamske zajednice u Srbiji?
– Turska je pokušala ujediniti dvije islamske zajednice u Srbiji, za šta ju je zamolio zvanični Beograd. Inače, koliko mi je poznato, pregovori o tome vođeni su na relaciji Ankara – Beograd – Sarajevo. Da su dvije islamske zajednice u Srbiji bile malo konstruktivnije u nekim pitanjima, vjerovatno bi bilo i sporazuma o ujedinjenju. S druge strane, ispada da ni Beograd nije dobio ono što je očekivao, a to je bilo potpuno uklanjanje Muamera Zukorlića iz javnog života Srbije, što od samog početka nije bilo moguće. Ipak, mislim da je Ankara pogriješila u tome što je naglo krenula rješavati problem za koji nije ni bila svjesna koliko je ozbiljan.
SAD želi jaču ulogu Brisela
Kako gledate na činjenicu da SAD, u vezi s Balkanom, želi da Turska preuzme inicijativu za mnoga pitanja?
– U prošlim godinama prisutnost Turske na Balkanu umnogome je zavisila od prisutnosti SAD-a u ovom regionu. Dakle, kada su Sjedinjene Države bile prisutnije u regionu, i Turska je bivala mnogo prisutnija. U posljednjih nekoliko godina imamo drugačiju sliku, gdje SAD više ne želi trošiti milione dolara na zapadni Balkan, dok se, s druge strane, Turska pojavljuje dinamičnije u regionu. Mislim da će SAD podržavati prisustvo Turske na Balkanu sve dok im se zajednički interesi u regionu podudaraju. Ali, to ne znači da SAD želi da Turska preuzme inicijativu za mnoga pitanja u regionu. Naprotiv, SAD želi da se ovdje Brisel više angažira.
(Dnevni Avaz)