Značaj odbrane Sarajeva 1992.-1995.
SARAJEVO – “Neophodno je nastaviti kontinurane i permanentne naučno-istraživačke aktivnosti i djelatnosti naučnih subjekata istraživača o zločinima protiv čovječnosti i međunarodnog prava, a posebno o zločinu genocida, na teritoriji Republike BiH na kraju 20. stoljeća”, jedan je od zaključaka usvojenih po završetku dvodnevne …
… Međunarodne naučne konferencije “Politički i vojni značaj odbrane Sarajeva 1992.-1995. godine”, održane u Sarajevu.
Istraživači, učesnici konferencije su po završetku veoma uspješnog rada i saopćavanja dosadašnjih bitnih rezultata istraživanja iz raznovrsnih nauka i naučnih disciplina, jednoglasno usvojili nekoliko zaključaka, saopćeno je iz Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo, koje je bilo jedan od suorganizatora konferencije.
Nužno je da Parlamentarna skupština BiH usvoji Zakon o zabrani negiranja genocida, te da sva dosadašnja naučna i druga istraživanja od kompetentnih subjekata – nosilaca istraživanja iz zemlje i svijeta, uključujući i presude međunarodnih i nacionalnih sudova, nedvosmisleno dokazuju da je entitet Republika Srpska tvorevina nastala na rezultatima genocida i drugih oblika zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
Također je ocijenjeno neophodnim da u interesu trajnog mira, stabilnosti države, ostvarenju i razvijanju pravne države, uvažavajući princip jednakosti i jednake odgovornosti pred zakonom, krivično-pravno procesuiranje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava i afirmiranje principa pravde, pravičnosti i zakonitosti, uključujući i krivična djela koja je ICTY presudio u procesima protiv Galića, D. Miloševića, Perišića i za koja se sudi Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću.
Zaključeno je da je nužno otvoriti proces utvrđivanja ratnih šteta počinjenih privatnim i javnim dobrima, za koje odgovornost snose nosioci agresije i genocida i obezbjeđivanje pravedne naknade za te štete.
Neophodno je također od najodgovornijih državnih organa BiH zatražiti implementaciju odluka Međunarodnih krivičnih sudova – ICTY-a i Međunarodnog suda pravde, s obzirom da su sve relevantne sudske odluke donesene poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Također, potrebno je da se te odluke zbog sudskim putem utvrđenog činjeničnog stanja o teškim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava, moraju reflektovati na Ankes 4 Općeg okvirnog sporazuma, odnosno ustavno-pravno uređenje BiH i imati uticaja na politička i pravna rješenja.
Učesnici konferencije su zaključili i da je nužno na svim fakultetima Univerziteta u Sarajevu uvesti obavezan predmet genocid, odnosno nauka o genocidu.
(FENA)