Zašto čelnik CIK-a Branko Petrić tražis manjenje odbornika: Bošnjaci gube mjesta u lokalnim vlastimaRS
Traži se od općina da smanje broj odbornika, što će dodatno umanjiti broj nesrba koji će učestvovati u vlasti
Predsjednik Centralne izborne komisije (CIK) BiH Branko Petrić uputio je 22. marta ove godine obavještenje svim skupštinama općina (SO) i Skupštini grada Banja Luka da svoje statute usklade sa Zakonom o izmjenama i dopunama Izbornog zakona RS, kojim je predviđeno smanjenje broja odbornika.
Kako saznaje “Dnevni avaz”, primjena takvog zahtjeva dodatno će ugroziti poziciju bošnjačkog i hrvatskog naroda u manjem bh. entitetu, jer će smanjiti njihovo učešće u vlasti, ugrožavajući ostvareni i svaki budući povratak.
Stranačka kvota
Sve posebno dobiva na značaju jer se događa uoči lokalnih izbora poslije kojih bi Bošnjaci mogli izgubiti i ono malo životnog prostora u RS, naročito u mjestima gdje je počinjen genocid poput Srebrenice.
Ovu informaciju potvrdio je za “Dnevni avaz” i zamjenik načelnika općine Srebrenica Ćamil Duraković.
– Problem je što smanjenje broja odbornika podiže stranačku kvotu za ulazak u Skupštinu, što će imati negativne posljedice za nas, Bošnjake povratnike – kaže Duraković.
Duraković: Uraditi dodatne provjere
Pri tome dodaje da, ako se utvrdi da prijedlog nije došao iz CIK-a BiH, nego ga je Petrić poslao svojevoljno, neće ni mijenjati Statut te da će uraditi dodatne provjere.
Odredbama tog zakona broj odbornika u SO Srebrenica sa 27 smanjio bi se na 21, u Bratuncu sa 31 na 25, Višegradu sa 25 na 21, Trebinju sa 31 na 27, Osmacima sa 17 na 15, Vlasenici sa 25 na 19, što će se direktno prelomiti preko leđa bošnjačkog biračkog tijela u ovim općinama.
Datum objave
Zanimljivo je da se Petrić pozvao na izmjene Izbornog zakona RS koje još nisu stupile na snagu. Naime, Zakon o izmjenama i dopunama IZ RS objavljen je 19. ovog mjeseca u “Službenom glasniku RS” broj 24, a na koji bošnjački vijećnici u Vijeću naroda RS imaju ozbiljne primjedbe, pa su putem ovlaštenih predstavnika uputili inicijativu za ocjenu njegove ustavnosti. Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave, preciznije, narednog utorka, 27. marta.
Radi li Petrić na svoju ruku?
Potpuno je, međutim, nejasno zašto je predsjednik CIK-a požurio pa je ovaj dopis uputio pet dana prije nego što će zakon stupiti na snagu i prije nego što se Ustavni sud BiH očitovao o inicijativi za ocjenu ustavnosti. Postavlja se pitanje je li ovo Petrić uradio na svoju ruku ili prema odluci CIK-a. No, portparol CIK-a Maksida Bajramović nam jučer nije mogla odgovoriti na ovo pitanje, kazavši da će to učiniti u ponedjeljak. Ona je samo dodala da “o tome jeste bilo riječi”, ali da više detalja sada nije u prilici iznijeti u javnost.
(dnevniavazba)