Nekada je bio član elitnih vojnih jedinica Gvatemale. Poslije kraja građanskog rata, koji je Gvatemalom vladao od 1960. do 1996. godine, Pedro Pimental Rios je pobegao iz rodne zemlje. Vlasti Sjedinjenih Američkih Država su ga 2011. godine izručile Gvatemali, prema optužnici za pokolj koji je počinjen prije tri decenije.

Pedro Pimentel Rios je peti po redu nekadašnji član specijalnih vojnih snaga koji je osuđen zbog masakra koji se dogodio tokom građanskog rata u Gvatemali.

Sud u Sijudad Gvatemali mu je izrekao kaznu od po 30 godina zatvora za svakog ubijenog mještanina sela Dos Eres u decembru 1982. godine, sa još dodatnih 30 godina kazne za zločine protiv čovječnosti.

Tako je za učešće u ubistvu 201 osobe Pedro Pimental Rios dobio zbirnu presudu od čak 6.060 godina zatvora.

Izrečena kazna je više simbolične prirode, jer prema krivičnom zakonu zemlje, najduža zatvorska kazna koju osuđenik može da služi ne prelazi vreme od 50 godina.

U optužnici stoji da je nekoliko desetina vojnika njegove jedinice, poznate kao „kaibiles“ upalo u selo Dos Eres, navodno u potrazi za skrivenim oružjem.

Vojnici su tada sistematski ubijali muškarce, žene i djecu – sve koje su zatekli u selu. Silovali devojke i žene prije nego što bi ih ubili, a mještane sela su tukli na smrt, i potom beživotna tijela bacali u bunare, navodi se u optužnici prema kojoj je presuda izrečena.

To je bio trenutak koji su dugo čekali članovi porodica žrtava tog zločina, među kojima je bila i Felisita Romero, koja je u sudnici viđena kako drži fotografiju svoje majke Natividad Ramirez – jedne od 201 poznate žrtve zločina.

Pedro Pimentel Rios (54) je nekada bio instruktor u školi u kojoj su se obučavali vojnici tadašnjih elitnih Oružanih snaga Gvatemale. Posle kraja građanskog rata, Pedro Pimental Rios je pobegao iz zemlje i nastanio se u Kaliforniji. Američke imigracione vlasti su ga uhapsile 2010. godine, a izručile Gvatemali 2011. godine.

Tokom građanskog rata u Gvatemali ubijeno je skoro 200.000 ljudi, a na desetine hiljada osoba je nestalo i protjerano. Za većinu žrtava smatra se da je odgovorna vojska desničarskog režima, koji je imao podršku SAD, što su i zaključci komisije koja je osnovana da bi istražila te zločine.

(b92net)

By teha5

Leave a Reply