U zajedničkoj Deklaraciji 23 nevladine organizacije zatraženo je neodložno rješavanje srpskog nacionalnog pitanja u Crnoj Gori, uz ocjenu da dobar primjer za to mogu biti Bosna i Hercegovina, Belgija i Švajcarska.

Deklaracijom se traži da srpski narod mora biti priznat kao konstitutivni, vraćanje srpskog jezika kao službenog, kao i da se ćiričnom pismu vrati mjesto koje mu pripada.

Zatraženo je da se trobojka ponovo vrati u upotrebu, odnosno da državni simboli Crne Gore – grb, himna i zastava – moraju sadržati dio koji nedvosmisleno ukazuje da je Crna Gora država i srpskog naroda.

Pravi primjer takve ravnopravnosti naroda je grb bivše Savezne Republike Jugoslavije, koji je u sebi imao elemente koji su afirmisali i srpski i crnogorski narod, navodi se u Deklaraciji.

U dokumentu je zatraženo formiranje Savjeta za obrazovanje na srpskom jeziku na svim nivoima – od osnovnog do visokoškolskog, koji će voditi računa o izradi nastavnih programa i štampanju udžbenika na srpskom jeziku i ćiriličnim pismom.

O kulturi i obrazovanju srpske populacije u Crnoj Gori vodiće računa institicije kao što su Srpska akademija nauka i umjetnosti Crne Gore, piše u Deklaraciji.

Dokumentom je zatraženo da se prestane s progonom sveštenstva i vjernika Srpske pravoslavne crkve, odnosno zaustavi pljačka njene imovine.

Deklaracijom je predloženo da se, umjesto funkcije predsjednika Crne Gore, uvede rotirajuće predsjedništvo u kome će se smjenjivati predsjednici iz srpskog i crnogorskog naroda.

“Tražimo da se uvede i dvodomni parlament kojim bi se onemogućilo preglasavanje nekog naroda, odnosno sve odluke donosile konsenzusom”, ističe se u dokumentu.

Zatraženo je takođe da se jedan kanal državne televizije ustupi na korištenje srpskom narodu, odnosno da procenat Srba zaposlenih u državnoj upravi, diplomatiji, prosvjeti, zdravstvu i policiji odgovara njihovom procentu u ukupnom broju stanovnika Crne Gore.

Dobar primjer za rješavanje srpskog nacionalnog pitanja u Crnoj Gori mogle bi da budu Bosna i Hercegovina, Belgija ili Švajcarska, ocjenjuje se u Deklaraciji.

U dokumentu se ukazuje da sadašnje stanje u Crnoj Gori ugrožava opstanak srpskog naroda, iako na tom prostoru živi vijekovima.

“Mora se odmah pristupiti korjenitom mijenjanju Ustava Crne Gore, koji u svemu mora zadovoljiti prava naroda koji u njoj žive i onemogućiti da u budućnosti iko ikada bude diskriminisan po pitanju nacionalne i vjerske pripadnosti. Sa diskriminacijom prema bilo kome nema ni Crne Gore”, navedeno je u Deklaraciji.

(24sata.info)

By teha5

Leave a Reply