„Smatramo i motiv nam je bio da, prije svega studente Američkog univerziteta, ali i javnost u našoj zemlji, podsjetimo i upoznamo sa tim koliku je pomoć Kraljevina Saudijska Arabija pružala Bosni i Hercegovini, jer smatramo da se to ne smije zaboraviti“, istakao je predsjednik Američkog univerziteta Denis Prcić.

U svom obraćanju ambasador Althakafi je naglasio da je Kraljevina Saudijska Arabija bila među prvim državama u svijetu koje su priznale nezavisnost BiH i to već 17. aprila 1992. godine. Ambasada BiH u Saudijskoj Arabiji je počela djelovati 1. septembra 1993. godine, dok je Ambasada Saudijske Arabije u BiH počela raditi 18. marta 1998. godine.

„Želim naglasiti da se, recimo, Ambasada BiH u SAD-u, u Vašingtonu, nalazi tik uz Ambasadu Kraljevine Saudijske Arabije i da je dio zgrade u kojem se nalazi Ambasada BiH zapravo bio u vlasništvu Saudijske Arabije“, napomenuo je ambasador Althakafi.

Predsjednik Američkog univerziteta Denis Prcić i abmasador Althakafi

Amabasador se posebno osvrnuo na ratni period, kada je Saudijska Arabija pomagala BiH na različite načine. Podsjetio je da je u tom periodu u BiH stiglo 110 hiljada tona pomoći našoj zemlji u različitom obliku, kao što je: medicinska oprema, lijekovi, hrana, odjeća , ćebad i drugo. Napomenuo je i da je veliki broj izbjeglica iz BiH širom svijeta primao pomoć Saudijske Arabije. Osim toga, Kraljevina Saudijska Arabija je pomogla povratak više od 12 hiljada izbjeglica.

Njegova zemlja nije zaboravila BiH ni nakon rata. Kontinuirano je nastavila pomagati obnovu zemlje. U tu svrhu, u obliku bespovratnih sredstava ili veoma povoljnih zajmova, Saudijska Arabija je u BiH uložila 6,8 milijardi dolara.

Poseban doprinos Saudijska Arabija je dala u obnovi i jačanju privrede naše zemlje. S tim u vezi ambasador Althakafi je napomenuo da su privrednici iz njegove zemlje uložili značajan kapital u BiH.

„Želim vas podsjetiti da je Saudijska Arabija uložila novac u tvornice u BiH, poput „Bosnalijeka“ u Sarajevu, ili „Vispaka“ u Visokom. Također, bitno je istaći da je arabijski investitor Al Shiddi uložio velika sredstva, oko 120 miliona maraka, u BiH, u obnovu hotela „Bristol“, kao i u izgradnju poslovnog centra nedaleko do zgrade u kojoj se sada nalazimo, u centru Sarajeva“, napomenuo je ambasador.

Time je Althakafi ujedno opovrgnuo i tvrdnje da Saudijska Arabija novac u BiH ulaže isključivo u obnovu džamija. Premda, dodao je, da se njegova zemlja nimalo ne stidi što se novac ulaže i u obnovu džamija, koje su u velikom broju porušene širom BiH. Osim toga, prema njegovim riječima, Islamska zajednica u BiH je zatražila pomoć za obnovu džamija i udovoljeno je tom zahtjevu.

Ambasador Althakafi se u svom obraćanju posebno dotakao problema terorizma. Napomenuo je da je njegova zemlja dio svjetskog pokreta u borbi protiv terorizma, što je svojevremeno potvrdio i američki predsjednik Geroge W. Bush. Vlasti Saudijske Arabije na različite se načine bore protiv terorizma, a jedan od najznačajnijih vidova te borbe je obrazovanje mladih, kako bi im se usadile pozitivne vrijednosti.

„Želim dodati da je njegovo veličanstvo, princ Saud Al-Faisal, potpisujući sporazum sa generalnim sekretarom UN-a Ban Ki-Moonom o uspostavi UN-ovog Centra za borbu protiv terorizma, obećao podržati izgradnju ovog centra sa 10 miliona dolara“, naglasio je ambasador Althakafi.

Podsjetio je i da je Saudijska Arabija bila među prvim zemljama u svijetu koje su se suočile sa problemom terorizma, kada se dogodio teroristički napad u prijestonici Saudijske Arabije Rijadu.

   

(doznajemocom)

By teha5

Leave a Reply