Različitost je najveće bogatstvo naše države

0

Različitost je najveće bogatstvo naše države online magazin

Preko 60 posto stanovnika Bosne i Hercegovine, naroda i građana, pripadnika nacionalnih manjina,  na referendumu 29. februara i 01. marta 1992. godine  izjasnilo se o budućnosti Bosne i Hercegovine. Njih 99, 4 posto je kazalo DA, raskidanju državno-pravnih odnosa sa preostalim republikama u tada već krnjoj Jugoslaviji, odnosno DA neovisnoj Bosni i Hercegovini.

Tko je tada mogao znati što nas očekuje, tko je mogao znati koliko će krvi biti proliveno, koliko nepravde naneseno, koliko će mržnje biti između dojučerašnjih susjeda i prijatelja, između ljudi?

Odgovorni postoje, postoje oni koji su znali, koji su planirali, koji su crni scenarij pomno pripremili.

Najveća žrtva tog scenarija bio je običan čovjek, onaj koji je izgubio svoje najmilije, svoj dom, materijalnu sigurnost. Nebitno kojem narodu i vjeri pripadao.

Različitost bi trebala biti najveće bogatstvo naše države, a iskorištena je za neprijateljstva, mržnju i sukobe.

Umjesto kvalitetnog razvoja i uključivanja u  međunarodne tijekove, Bosna i Hercegovina je suočena s ratnim razaranjima, gubitkom stanovništva i velikim gospodarskim padom.

Danas, dvadeset godina poslije, apeliram na sve političke skupine, institucije, pojedince na odgovornim pozicijama – Poštujmo druge i drugačije i neka nam nikad više različitosti ne budu prepreka, već podsjetnik da smo svi mi, prije svega, ljudi. Potrebno je da pronađemo model funkcioniranja koji će omogućiti zaštitu svih naroda, nacionalnih manjina i građana u Bosni i Hercegovini.

Pred nama stoje brojni izazovi. Izazovi na koje naša država može odgovoriti samo ukoliko stvorimo ozračje razumijevanja, tolerancije i zajedništva, odnosno snažnu volju i želju za napretkom među svim narodima i građanima u Bosni i Hercegovini.

Povratak prognanih i raseljenih, koji se žele vratiti u svoja predratna mjesta prebivanja, kvalitetnija entitetska suradnja i međusobno približavanje, kako naroda, tako i građana, trebaju biti prioritet u  radu svakog od nas, kako bismo ostvarili najvažniji cilj, a to je da Bosna i Hercegovina postane moderna i stabilna država, članica Europske unije i NATO saveza.

Uključimo Bosnu i Hercegovinu u međunarodne tijekove, ne dopustimo da osobni i stranački interesi budu iznad interesa  Bosne i  Hercegovine i njezinih naroda i građana.

Obilježimo  Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine dostojanstveno, s dužnim pijetetom prema svim žrtvama rata, no imajmo na umu kako još uvijek hodimo putom do ostvarenja države u kojoj će se svi narodi i građani osjećati slobodno, sigurno i zadovoljno.

Čestitam Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine svim narodima i građanima Bosne i Hercegovine.

(sutraba)

Leave a Reply