Rasplamsana debata na zasjedanju BRICS-a
Uz jake policijske mjere, u New Delhiju počelo je zasjedanje BRICS-a, grupe zemalja u razvoju: Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike.
Ideja o osnivanju BRICS-ove banke, odnosno vlastite razvojne banke koja bi finansirala infrastrukturne projekte, a dugoročno bi mogla poslužiti i kao kreditor u doba krize, rasplamsala je debatu već prvog dana.
Svi lideri su na jednom mjestu, od Medvedeva do Singha, Rousseffe i Zume.
Osmjesi i ruke u zraku, a s druge strane ulice protesti Tibetanaca i samospaljivanje koje je završilo smrću, a sve to zbog dolaska kineskog predsjednika Hu Jintaoa.
No, to nije omelo domaćina skupa, premijera Indije, da ponosno najavi osnivanje prve BRICS-ove institucije – razvojne banke.
Zadaća Kine
“Dogovorili smo se da vrlo detaljno ispitamo mogućnost formiranja South-South razvojne banke, koju će voditi i finansirati BRICS i druge zemlje u razvoju”, kaže Singh.
Zemlje BRICS-a postale su takoreći lokomotiva globalnog ekonomskog rasta i kao takve sve više dobijaju na značaju.
Kina, kao najbogatija i najveći donator, trebala bi preuzeti brigu o formiranju banke.
Zamisao BRICS-a je da njihova banka bude pandan Svjetskoj banci (SB), na čiji rad imaju velike zamjerke.
Direktor SB-a Robert Zoellick nije ostao bez odgovora.
“Ako se i oformi takva banka, vjerovatno će morati sarađivati sa SB-om. SB je mnogo više od institucije koja pozajmljuje novac. Više je riječ o iskustvu i znanju. Radit ćemo sa BRICS-om, ali teško će im biti replicirati takvo znanje i iskustvo”, odgovara Zoellick.
Trgovinska razmjena zemalja BRICS-a samo u prošloj godini porasla je za gotovo trećinu, na 230.000 milijardi dolara.
Zemlje BRICS-a postale su takoreći lokomotiva globalnog ekonomskog rasta i kao takve sve više dobijaju na značaju.
Upotreba nacionalnih valuta
“Naša ekspanzija stub je naših dinamičnih odnosa. Drugi stub je zasigurno ovaj sporazum koji smo potpisali između naših nacionalnih razvojnih banaka, koji nam dozvoljava upotrebu nacionalnih valuta u trgovini među zemljama BRICS-a”, smatra Dilma Rousseff, predsjednica Brazila.
Trgovinska razmjena zemalja BRICS-a samo u prošloj godini porasla je za gotovo trećinu, na 230.000 milijardi dolara.
Jačanjem trgovine i trgovinskih veza, kao i zajedničkih politika, zemlje BRICS-a žele postati jedan od glavnih faktora globalne ekonomije, čiji glas se mora uvažavati kod donošenja svih odluka, pa čak i onih o izboru lidera svjetskih finansijskih institucija.
Izvor: Al Jazeera
(balkansaljazeeranet)