Hoće li uspjeti plan da im se zatre trag:Vlasti Čapljine svaki dan ogade život Bošnjacima

0

Hoće li uspjeti plan da im se zatre trag:Vlasti Čapljine svaki dan ogade život Bošnjacima

Od 350 zaposlenih u ustanovama i firmama kojima je Općina osnivač, tek su dva Bošnjaka

Iako je vrijeme kada su dočekivani eksplozivom i bombama skoro deceniju i po iza njih, sada su na sceni druga sredstva kojima se Bošnjacima Čapljine pokušava u potpunosti zatrti trag!

Tako govore Sulejman Brajković, Inel Šejtanić, Sead Tabaković i Natko Bitanga, Čapljinci koji već godinama preživljavaju na svojim prijeratnim ognjištima. Oni upozoravaju da tamošnje vladajuće strukture čine sve kako bi se život Bošnjacima na području ove općine ogadio. S ogorčenjem konstatiraju da “ne pripadaju nikome, ni Sarajevu, ni ovima ovdje”.

Propala obećanja

Brajković, čija je supruga Hrvatica, Čapljinu nije napuštao ni tokom rata. U logoru Gabela proveo je tri i po mjeseca, a već 12 godina pokušava se vratiti na svoje prijeratno radno mjesto u preduzeću “Komunalno”.

– Načelniku naše općine dr. Smiljanu Vidiću dao sam svoj glas jer je javno, tokom svoje predizborne kampanje, obećao da neće biti načelnik samo jednog naroda, već svih. Kazao je i da će rješavati probleme običnih ljudi. Ali, evo, kada sam ja zatražio tu pomoć od njega, odbio me, rekavši da ništa ne može učiniti kako bi me vratio na posao – s tugom nam priča Brajković, koji se u međuvremenu snalazi kako zna i umije da preživi.

No, Brajkovićev slučaj nije usamljen. U administraciji čapljinske općine radi jedan Bošnjak! Od 350 zaposlenih u ustanovama i firmama čiji je Općina osnivač, rade tek dva Bošnjaka.

– U odnosu na ostale teritorije u BiH, ovdje je povratak natprosječan. Ljudi u ruralnim područjima žive, uglavnom, od poljoprivrede, dok jedan dio onih iz grada radi u Mostaru, a ostali kako se snađu – kaže nam Šejtanić.

Prolazi glatko

On je jedan od trojice vijećnika, od ukupno 25, u Općinskom vijeću koje funkcionira bez predsjednika – Bošnjaka.

– To je nepisano pravilo u Čapljini. Čim se izabere predsjednik OV, bude održano nekoliko sjednica, a potom ga smijene. Onda do kraja mandata Vijećem upravlja potpredsjednik, koji, jer takvi su mehanizmi, sve odluke može potpisati. Ionako, sve im odluke prolaze glatko – ističe Šejtanić.

Oko 350 djece čapljinskih Bošnjaka pohađa osnovnu školu, dok su srednjoškolci prisiljeni putovati u Mostar, jer u tamošnjoj srednjoj školi nema bosanskog plana i programa.

I Mostar će doživjeti istu sudbinu

– I Mostar će doživjeti istu sudbinu kao i Čapljina, već je sve učinjeno da tako bude. A ovaj načelnik imao je historijsku šansu da napravi most između Hrvata i Bošnjaka. No, on to nije učinio. Pobijedio je zahvaljujući bošnjačkim glasovima, a imao je i podršku IZ – govori Tabaković, predsjednik Udruženja logoraša Čapljina.

On je ogorčen zbog činjenice što je, kako kaže, na području ove općine bilo pet logora, gdje su Bošnjaci bili izloženi strašnim torturama, a za te zločine još niko nije odgovarao.

(dnevniavazba)

Leave a Reply