Medalje, nakit, zlatni zubi… sve to hrvatski građani danas prodaju kako bi izašli iz financijskih problema. Pune tako džepove otkupljivačima, koji za zlato daju i do 30 posto manje nego njihove kolege izvan Hrvatske, piše portal Danas.hr..
Otkup zlata danas je u Hrvatskoj jedan najvećih biznisa. Dnevno se otvori najmanje desetak novih ureda za otkup te plemenite kovine, i to ne samo u velikim gradovima, nego i malim sredinama diljem Hrvatske. Primjerice, na području Splita prije šest mjeseci takvih ureda bilo je svega desetak, a danas ih je stotinjak.
Da se broj ureda višestruko povećao lani, ali i da se taj trend nastavlja u ovoj godini potvrdili su i u Ministarstvu gospodarstva te u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Lani je za izvoz zlata dozvolu dobilo čak 80 dirmi (koje imaju i podružnice), a za uvoz samo 10 njih. Otkupljuje se lomljeno zlato, ali i medalje i nakit, potom zlatnici, zlatni zubi i zubno zlato, te zlatni satovi.
Prema podacima HGK, u 2011. izvezeno je nešto više od tone zlata, što bi iznosilo 54 miliona dolara! Cijene zlata i dalje rastu, a procjene su da će se 2012. iz Hrvatske izvesti od tri do pet tona zlata. Riječ je mahom o nakitu i imovini siromašnih građana koji prodajom zlata popunjavaju kućni budžet, piše Slobodna Dalmacija. Većina zlata odlazi u Austriju, Njemačku, Italiju i Sloveniju, a Hrvatska je zemlja, tvrde stručnjaci, jedna od najvećih izvoznica zlata u Evropi.
“Izvoz zlata zapravo znači da upravo traje odljev kapitala iz Hrvatske, i to kapitala što su ga stvarale mnoge generacije hrvatskih građana. Budite uvjereni da zlato koje se danas otkupljuje i izvozi nije u hrvatske domove stiglo jučer, nego prije 50, 100 ili čak 200 godina, kao svojevrsna ekonomska i kulturna baština”, kaže Sven Sambunjak, savjetnik za ulaganje u zlato, koji dodaje da se u Hrvatskoj zlato otkupljuje po i do 30 posto nižoj cijeni nego u svijetu, ali i da cijena zlata iz godine u godinu raste.
(dnevniavazba)