Fuelle: Odnosi Srbije i EU na prekretnici
Evropski komesar za proširenje Stefan Fuelle izjavio je u srijedu u Evropskom parlamentu da su odnosi Srbije s Evropskom unijom na velikoj prekretnici i da su dostigli viši nivo, te da on čvrsto vjeruje da Srbija ima kapacitete za nove korake na evropskom putu.
Feulle je ovo izjavio tokom plenarne sjednice, na kojoj se vodila rasprava o prijedlogu rezolucije o napretku Srbije na putu evropskih integracija.
On je odao priznanje predsjedniku Srbije Borisu Tadiću, koji je “unio novi duh u proces razumijevanja i pomirenja u regionu”.
Naveo je da su odnosi Srbije s EU, nakon usvajanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i dobijanja statusa kandidata, “na velikoj prekretnici” i da su “dostigli viši nivo”.
Fuelle je odao priznanje predsjedniku Srbije Borisu Tadiću, koji je ‘unio novi duh u proces razumijevanja i pomirenja u regionu’.
On je, međutim, naglasio da se Srbija sada mora potruditi da ispuni uslove za dobijanje datuma početka pregovora, a ključni uslov je nastavak dijaloga Beograda i Prištine i primjena njegovih rezultata.
“Osim toga, neophodno je nastaviti s reformama sistema”, rekao je Fuelle.
On je izjavio da čvrsto vjeruje da Srbija ima kapacitete da napravi nove korake na evropskom putu.
Što je moguće prije
U nacrtu rezolucije o napretku Srbije u evropskim integracijama traži se da se Srbiji “što prije bude moguće” odredi datum za početak pregovora o pridruživanju EU.
Stefan Fuelle [AFP/Getty]
Nacrt rezolucije, koji je nastao na osnovu izveštaja izvjestioca EP-a za Srbiju Jelka Kacina, podržala je većina poslanika EP-a.
Debata u srijedu počela je kratkim govorom predsjednika EP-a Martina Schulza, koji je odao poštu stradalima u nedavnom terorističkom napadu u Tuluzu i upozorio na potrebu da se zajednički odbrane evropske vrijednosti.
Poslanicima su se zatim obratili Nikolaj Vamen, u ime danskog predsjedavanja Evropskim vijećem, i Fuelle, koji su pozdravili dodjeljivanje statusa kandidata Srbiji početkom ovog mjeseca.
Vimen je rekao da je kandidatura Srbije važno postignuće danskog predsjedavanja, naglasivši da su uslovi koje treba ispuniti za dobijanje statusa kandidata “rigorozni, ali fer”.
I Fuelle i Vimen su izrazili očekivanje da će Srbija ispuniti ključni uslov za dobijanje datuma pregovora, a to je nastavak i unapređenja dijaloga Beograda i Prištine.
Kacin je izjavio kako vjeruje da je Srbija već spremna za pregovore o pridruživanju i da ih treba početi čim ispuni kosovski kriterij.
Optužbe za ‘etničko čišćenje’
Većina poslanika, uključujući šefove tri najveće poslaničke grupe – naprednjaka, socijalista i liberala – podržala je nacrt rezolucije, uz naglasak da Srbija treba normalizirati odnose s Kosovom i pojačati rad na reformama i suzbijanju korupcije.
Podnijeto je i 12 amandmana, koji se odnose na terminološke finese i ne mijenjaju bitno nacrt prijedloga.
Čule su se, međutim, oštre kritike nekoliko poslanika iz Rumunije i Mađarske, koji su se žalili na položaj svojih nacionalnih manjina u Srbiji, a čula se čak i optužba da su Mađari u Vojvodini izloženi “etničkom čišćenju”.
Ovo je izazvalo reakciju Fuellea, koji je rekao da je bio zapanjen takvom terminologijom.
Čule su se veoma oštre kritike nekoliko poslanika iz Rumunije i Mađarske, koji su se žalili na položaj svojih nacionalnih manjina u Srbiji.
“Kada sam čuo riječi ‘etničko čišćenje’, morao sam se osvrnuti oko sebe i zapitati se da li mi to govorimo o Srbiji, godine 2012?”, kazao je on.
Pozvao je na izvještaje Evropske komisije, Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) i Ured Ujedinjenih naroda za ljudska prava, koji daju bitno drugačiju sliku o položaju manjina u Srbiji.
Predviđeno je da poslanici EP-a u četvrtak glasaju o rezoluciji.
Izvor: Agencije
(balkansaljazeeracom)