Evropski parlament upozorio na tajne zatvore u Evropi

0

Evropski parlament upozorio na tajne zatvoreu Evropi

Evropski parlament je 2005., potaknut novinskim izvještajima o CIA-inim aktivnostima u Evropi, osnovao privremeni istražni odbor

Novi dokazi pojavili su se o mogućoj upletenosti nekih evropskih vlada u CIA-in program tajnih zatvora za teroriste u Evropi, kazano je u Evropskom parlamentu.

Na javnom saslušanju u srijedu, Odbor za građanske slobode Evropskog parlamenta izrazio je žaljenje zbog slabe saradnje država članica po tom pitanju i priprema novi izvještaj, javila je Hina.

Zastupnica Helene Flautre podsjetila je na “ozbiljna kršenja ljudskih prava, otmice, mučenja, tajna pritvaranja, uz suradnju s državama članicama”.

“Pojavile su se nove informacije o tajnim zatvorima u Evropi (…) Postoji mnogo dokaza na koje se možemo osloniti u našem radu”, kazala je, osudivši “zakon šutnje među vladama” u pogledu tih optužbi.

“Žalimo da odgovorni za nacionalne istrage u Danskoj, Litvi, Poljskoj i Rumuniji, koji su bili pozvani na saslušanje, ‘nisu mogli prihvatiti’ poziv”, kazala je.

“Mnogi novi elementi pojavili su se od 2007., a osobito u zadnje dvije godine”, kazala je Julia Hall, stručnjakinja Amnesty Internationala za borbu protiv terorizma i ljudska prava, navodeći kao primjer nov razvoj događaja u Litvi, Finskoj, Danskoj, Rumuniji, Poljskoj i Velikoj Britaniji.

Izrazila je žaljenje zbog odbijanja vlada da sarađuju na osnovi toga što su te informacije tajne, što je po njezinu mišljenju neopravdano.

Za sada ne postoji pritisak javnosti na vlade, pa im nije stalo, kazala je holandska liberalna zastupnica Sophie In’t Veld. Osim toga, “usredotočeni smo na države, no tvrdim da postoji kolektivna odgovornost”, dodala je, predloživši da novi izvještaj obuhvati sve države članice.

“Postoji jasno saučesništvo evropskih vlasti”, kazala je socijalistička zastupnica iz Portugala Ana Gomes, dodajući da su portugalske vlasti bile ili nesposobne ili u dogovoru s američkim vlastima, što je vjerovatnije.

Adam Bodmar iz Helsinške zaklade rekao je da Poljska “poriče” to pitanje.

“Utvrdi li se da su države članice aktivno sarađivale, EU će morati poduzeti potrebne mjere”, kazala je francuska zastupnica EPP-a Michele Striffler.

Evropski parlament je 2005., potaknut novinskim izvještajima o CIA-inim aktivnostima u Evropi, osnovao privremeni istražni odbor. Odbor je u svom izvještaju izrazio žaljenje zbog pasivnosti nekih država članica prema nezakonitim aktivnostima CIA-e na njihovom teritoriju i zatražio nezavisnu istragu.

(dnevniavazba)

Leave a Reply