BiH preplavili proizvodi iz Srbije i Hrvatske, a naši se kod njih ne mogu ni lupom pronaći

0

BiH preplavili proizvodi iz Srbije i Hrvatske, anaši se kod njih ne mogu ni lupom pronaći

Mehmedović smatra da bi se Vijeće ministara BiH trebalo pozvati i na član 23 a bis CEFTA-e kojim se u slučaju direktne ugroženosti domaće privrede omogućuju mjere zaštite.

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Šemsudin Mehmedović smatra da vanjskotrgovinski deficit podriva temelje ekonomske stabilnosti BiH i da bi se novi sastav Vijeća ministara trebao hitno prihvatiti rješavanja tog, za državu BiH, jednog od najvažnijih problema.

Mehmedović smatra da bi se Vijeće ministara BiH trebalo pozvati i na član 23 a bis CEFTA-e kojim se u slučaju direktne ugroženosti domaće privrede omogućuju mjere zaštite.

S tim u vezi, kako ističe u saopćenju za javnost, Vijeće ministara BiH  trebalo bi, čim prije, predložiti jednu sveobuhvatnu strategiju povećanja konkurentnosti domaće proizvodnje s ciljem jačanja domaćih brandova i njihove ravnopravne borbe, prije svega na domaćem tržištu, ali i u smislu jačanja izvoza.

U protivnom, u Bosni i Hercegovini ćemo, kako kaže, imati sve veću nezaposlenost, siromaštvo i odsustvo svake perspektive razvoja.

Mehmedović podsjeća da je pokrivenost uvoza izvozom u 2011. godini, prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, bila tek 53 posto, što je izraženo kroz vanjskotrgovinski robni deficit od sedam milijardi i 303 miliona KM ili 12 posto više nego godinu ranije.

Ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA), kao i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU (SSP), koji je kompaktibilan CEFTA-i, smatra Mehmedović, pružaju dovoljno mogućih rješenja kojima bi se zaštitila domaća proizvodnja od prekomjernog uvoza i na taj način uvelo reda na tržište Bosne i Hercegovine.

“U svim relevantnim istraživanjima tržišta domaći brandovi zauzimaju najlošija mjesta, uz vrlo rijetke iznimke. Strani brandovi, potpomognuti državnim subvencijama iz svojih matičnih zemalja, na taj način su u startu u privilegovanom položaju u odnosu na domaću konkurenciju”, ističe Mehmedović.

On upozorava da je primjetan i vrlo visok udio proizvoda kompanija iz susjednih zemalja na tržištu Bosne i Hercegovine, dok se na njihovim tržištima bosanskohecegovački proizvodi ne mogu “ni lupom” pronaći.

To za posljedicu ima, kako navodi, da gubimo radna mjesta, pospješujemo odliv stručnjaka iz zemlje i sve dublje zapadamo u zamku modernog ropstva.

“Ekonomska stabilnost zemlje se i na ovakav način direktno podriva, a usljed narastujeće ekonomske krize u Evropi i svijetu pitanje je do kada će i koliko stizati doznake iz dijaspore, pomoću kojih se barem djelimično pokriva ovakav deficit”, kaže se u saopćenju zastupnika Mehmedovića, koji je pozvao Vijeće ministara BiH da se hitno prihvati rješavanja ovog problema.

(FENA)

Leave a Reply