Ako se platformaši ne dogovore: Srbija može prodati imovinu bh. firmi vrijednu više od osam milijardi KM
Krajem ovog mjeseca istječe rok važenja uredbe koju je donijela Srbija za povrat imovine pravnih i fizičkih lica
Aktuelna Vlada FBiH još nije uspostavila zakonom predviđenu Direkciju za pasivni podbilans i neizvjesno je kada će to uraditi. Iz izvora bliskih Kabinetu Nermina Nikšića “Avaz” saznaje da je utvrđena lista kandidata, ali se čeka dogovor stranaka platforme.
– Ne zna se kada će biti formirana Direkcija, jer se čeka politički dogovor o podjeli čelnih pozicija. Nema naznaka kada će to biti – kaže naš izvor.
Logičnim se nameće pitanje zar je politički dogovor važniji od 1.000 objekata bh. firmi u Srbiji, čija se vrijednost procjenjuje na četiri milijarde maraka, koliko vrijedi i imovina u Hrvatskoj.
Senad Makić, pomoćnik direktora Agencije za privatizaciju u FBiH, naglašava da bi početak rada Direkcije zasigurno olakšao sve procedure povrata imovine bh. firmi u susjednim državama.
S obzirom na to da krajem ovog mjeseca istječe rok važenja uredbe koju je donijela Srbija za povrat imovine pravnih i fizičkih lica, Agencija je uputila dopis Vijeću ministara, Ministarstvu vanjskih poslova i Ministarstvu finansija i trezora BiH, od kojih se traži da u okviru svojih nadležnosti poduzmu aktivnosti i zaštite imovinu bh. firmi.
– Pretpostavljam da će ponovo doći do produženja roka, što nije naš konačan cilj. Mi želimo da se ta uredba konačno stavi van snage. Već je polovinom prošle godine naš advokat pokrenuo inicijativu za ocjenu zakonitosti i ustavnosti te uredbe pred Ustavnim sudom Srbije – kaže Makić.
Hasić: Hitno reagirati
Ekonomski analitičar prof. dr. Duljko Hasić kaže za “Avaz” da je neformiranje Direkcije za pasivni podbilans FBiH direktno utjecalo da imovina bh. firmi u susjednim državama ostane potpuno van kontrole.
– Federalna vlast mora pod hitno formirati tu direkciju i sakupiti eksperte u ovoj oblasti, pogotovo pravne struke, da se što prije uđe u evidenciju i zaštiti našu imovinu. Neophodno je i potpisivanje sporazuma o imovinskopravnim odnosima između BiH i Srbije kako bi bio ispoštovan Aneks G sporazuma o sukcesiji i bezuvjetno tražen povrat imovine – potcrtava Hasić.
Sastanak sukcesora
Zenit Kelić, pomoćnik ministra finansija BiH, kaže da uskoro treba biti održan sastanak predstavnika zemalja sukcesora, na kojem će se razgovarati o primjeni Aneksa G sporazuma o sukcesiji kako bi sve države sukcesori primjenjivale ista pravila i propise vezano uz ovu imovinu.
– Stav BiH je da Aneks G ne treba uslovljavati nikakvim aranžmanima, već da se izvorno mora primjenjivati u punom kapacitetu. Zatražit ćemo bezuvjetnu primjenu Aneksa G – navodi Kelić.
(dnevniavazba)