Ove godine u Federaciji BiH mogla bi početi prava zlatna groznica. Prema dosadašnjim informacijama, zlata, srebra i bakra na području FBiH ima, a koliko i gdje, još nije točno istraženo. Ono što je zasad sigurno jesu zalihe zlata na području Fojnice, točnije lokalitetu Bakovića

I ukoliko sve bude išlo kako se planira u Vladi FBiH, za dva-tri mjeseca se očekuje raspisivanje međunarodnog javnog tendera za istraživanje i eksploataciju zlata na lokalitetu Bakovića. Ovu mogućnost za Oslobođenje najavio je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Erdal Trhulj.

– Ponukani podacima da tamo ima zaliha zlata i željom da se dođe do novih prihoda i za općine i za županije i za Federaciju, pripremali smo određenu dokumentaciju za istraživanje i eksploataciju, kazao je ministar Trhulj.

Na području Bakovića staro je nalazište zlata i za vrijeme nekadašnje Kraljevine Jugoslavije Britanci su imali koncesiju za istraživanje i eksploataciju na tom lokalitetu. Koncesiju su vratili, a rudnik zatvorili, prema dostupnim informacijama, 1936. godine neposredno pred Drugi svjetski rat. Od tada rijetko da je itko ozbiljno ulazio u istraživanja nalazišta srebra, zlata, ali i bakra na području sadašnje Federacije BiH, mada postoje procjene koje kažu da oko Fojnice ima zlata vrijednog 300 milijuna dolara. Isti izvori tvrde da su zapravo na prostoru bivše Jugoslavije, usprkos Boru i Majdanpeku, u Federaciji i najveća nalazišta bakra?!

– Prirodna bogatstva se moraju iskoristiti za dobrobit svih građana kako bi se kasnije koristila kao investiciona sredstva. Sve države na svijetu to rade, pa zašto ne bismo i mi, smatra ministar Trhulj. On kaže da bi se eventualnom eksploatacijom na području Fojnice dobila nova radna mjesta, a omogućio bi se i dodatni prihod općini, Srednjobosanskoj županiji i FBiH, što bi značilo i nova ulaganja.

Ministar Trhulj kaže da u planiranim aktivnostima ne očekuje nikakve probleme, jer se radi o nečemu što samo može donijeti dobro i lokalnoj razini i entitetu. Ukoliko se utvrde potencijalna nalazišta i na drugim lokalitetima, ideja je da se i za njih raspisuju međunarodni tenderi.

– Zaista postoje osnove za pokretanje ovakvih istraživanja, zaključuje ministar Trhulj.

A i na nižim razinama nemaju ništa protiv da se u Bakovićima počne istraživati, ali naravno u dogovoru sa njima. Salkan Merdžanić, načelnik općine Fojnica, ističe da bi takvo što doprinijelo razvoju općine i povećanom zapošljavanju, a da takva istraživanja novim tehnologijama ne štete okolini.

– To je sve pozitivno, dobro je za razvoj, za imidž Fojnice, ali u tim aktivnostima treba biti oprezan. Ne bih volio da se ulazi u taj posao bez mišljenja lokalne zajednice. Ukoliko se i krene s tim, trebalo bi imati suglasnost lokalne zajednice. I ako se nekom da koncesija, treba vršiti strogu kontrolu ubuduće, smatra načelnik Merdžanić.

Od ministra gospodarstva Srednjobosanske županije Sedžada Milanovića saznajemo da postoji mogućnost da se uskoro, na osnovu zahtjeva jedne firme, otpočne procedura raspisivanja tendera za istraživanje na području Bakovića.

– U parlamentarnoj proceduri su izmjene i dopune Zakona o koncesijama, zasad je ovo u nadležnosti županije. U svakom slučaju, mislim da takve stvari treba istraživati, jer je to mogućnost za povećanje zapošljavanja i prihoda i općinama i županijama i entitetu, kazao je ministar Milanović.

Nezvanično saznajemo da firma Au-Aurum iz Jajca od 2008. godine pokušava dobiti koncesiju za istraživanje zlata u Bakovićima, te da je u općini Fojnica lani dobila prethodnu suglasnost za dodjelu koncesije za istraživanje rude zlata na lokalitetu Bakovića. Ista firma tražila je od Srednjobosanske županije koncesiju, ali tu još ništa nije dozvoljeno.

Na području Bakovića staro je nalazište zlata i za vrijeme nekadašnje Kraljevine Jugoslavije Britanci su imali koncesiju za istraživanje i eksploataciju na tom lokalitetu. Koncesiju su vratili. a rudnik zatvorili, prema dostupnim informacijama, 1936. godine neposredno pred Drugi svjetski rat

Vlada FBiH 31. kolovoza 2011. usvojila je odluku o proglašenju geoloških istraživanja plemenitih metala na području FBiH od interesa za FBiH.

U njoj stoji da u cilju utvrđivanja postojanja potencijala i ekonomski značajnih rezervi plemenitih metala (zlata i srebra) na području FBiH, Vlada FBiH proglašava da su geološka istraživanja plemenitih metala na području FBiH od interesa za FBiH.

Istom odlukom se zadužilo Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH da u suradnji sa federalnim Zavodom za geologiju pripremi dokumentaciju i raspiše javni poziv za geološka istraživanja plemenitih metala na području Federacije u skladu sa Zakonom o geološkim istraživanjima FBiH i Zakonom o javnim nabavkama.

Izvor: Oslobodjenje.ba

(kipba)

By teha5

Leave a Reply