Ukoliko se redovan student želi prijaviti na konkurs za stipendiju (kantonalnu ili općinsku) potrebno mu je u prosjeku 15 „papira“ koje treba priložiti uz prijavu za konkurs. Ova priča ne bi bila toliko komplikovana da je administrativni sistem u našoj državi, ili bar u FBiH jedinstven i da ponekad nije potrebno „gatati“ da bi shvatili zašto su potrebni različiti dokumenti na ovim konkursima.
Prijemjera radi, na konkursu za kantonalnu stipendiju koju raspisuje Ministarstvo za boračka pitanja TK nije zahtijevano niti uvjerenje o državljanstvu, niti prebivalištu studenta što zahtijevaju na općinskom nivou, ali MBP TK će vam tražiti potvrdu o nekorištenju prava na subvencioniranje troškova smještaja i ishrane u studentskom domu, koja nije bitan kriterij ako se želite prijaviti za općinsku stipendiju. Prvo otvara pitanje o potrebi dokaza o prebivalištu i državljanstvu, a drugu neujednačenost kriterija u bodovanju socijalnog statusana općinskom i kantonalnom nivou.
Konkurs za ‘preskočene’ godine
I da, ukoliko ste rođeni u Republici Srpskoj, uvjerenje o državljanstvu morate izvaditi u općini rođenja. Frustrirajuće je ukoliko niste u stanju po ovom nevremenu doći do tog „papira“, a još teže vam, kao akademskom građaninu, pada činjenica da upravo na Uvjerenju o prebivalištu koju vam izdaje CIPS imate naznačeno da li ste državljanin BiH ili ne. I koji pametnjaković treba oba ova dokumenta i kao dokaz čega?
Nastavimo dalje, za redovnog studenta koji aplicira za stipendiju više nije dovoljna potvrda da je upisan prvi puta kao redovan student u određeni semestar kao dokaz o njegovoj nezaposlenosti, nego se sada zahtijeva uvjerenje iz poreske uprave da određeni student kao i ostali nezaposleni članovi porodice, koji nisu prijavljeni na biro za zapošljavanje i najčešće su studenti (brat ili sestra), se ne vode u Jedinstvenom sistemu registracije, kontrole i naplate doprinosa. Ako i zanemarimo činjenicu da ovakav dokument nije bio potreban na prošlogodišnjim konkursima navedenih institucija, postavlja se pitanje koga je potrebno zbuniti ovim izmjenama ili da budemo još ironičniji pa pitamo: Koji to redovan student, u zemlji u kojoj se nezaposlenost penje prema 50%, stiže raditi i za to primati naknadu koja prolazi poreski sistem? Možda ima i takvih, ali tek od ove godine!
Ima toga još…Na kantonalnom niovou će vam tražiti prosjek ocjena samo za prethodnu studijsku godinu ako ste student druge, treće, četvrte,.. godine, ali naprimjer Općina Živinice na ovogodišnjem konkursu treba prosjek za sve prethodne godine studija. Naravno, potrebno je da studenti vode računa o ovim „sitnicama“ jer nepotpuna dokumentacija je nerijetko razlog nedobijanja stipendije. Trebamo li uvažiti i činjenicu da je ovakav tretman na općinskom nivou jer se konkurs raspisuje svake izborne godine, pa eto tako se vrednuje i postignuti rezultat u onoj „preskočenoj“ godini?
Prvi i drugi na obrascu
Naravno, imate još sitnica koje vas mogu „diskvalifikovati“ sa konkursa ako ne obratite pažnju. Tako npr. trebate uvjerenje da ste PRVI puta upisani u određeni semestar, tj, da ne obnavljate godinu, što jest razumno, ali to ćete dobiti ako studirate na Tuzlanskom univerzitetu, ali ne ako ste na Sarajevskom, primjera radi, na Stomatološkom fakultetu. Na ovakvoj potvrdi Univerziteta u Sarajevu, tj. navedenog fakulteta nigdje ne piše taj podatak „prvi“ ili „drugi“, naprosto je takav obrazac. Vjerovatno morate zamoliti tetu u studentskoj službi da vam dopiše i duplo ovjeri ovaj podatak jer vam u vašoj općini, u drugom kantonu neće niko povjerovati da ste redovan student upisan prvi puta u određeni semestar.
Na isti način, ukoliko ste rođeni u RS, morate zamoliti da vam neki rođak preko neprohodnih puteva na relaciji RS – FBiH dobavi dokaz o državljanstvu. Valjda ima stranih državljana – studenata koji bi „zeznuli“ općinu, usred ispitnih rokova i taman kad je vakat da se upisuje ljetni semestar, jer tada Općina Živinice donese odluku o pomenutom konkursu. Naravno, dok odluka o onima koji su dobili stipendiju bude donesena, studenti će već biti upisani u sljedeći semestar (prvi puta), a prijeko potrebne stipendije će do izbora sigurno biti isplaćene.
Možda je nekom socijalno ugroženom studentu taj novac potreban baš ove zime, ljeti se lakše snaći, ali eto, ako mu treba sad, nek’ pozajmi, ili ne daj Bože, nek’ ukrade, ma nek’ se snađe…
E. JAKUPOVIĆ
(bportalba)