Obradović je pokušao da se vrati pješice u Crnu Goru ali nije uspio jer ga je zameo snijeg i veliko nevrijeme na tim prostorima.
U subotu oko 16 časova Ispostava granične policije u Pljevljima dobila je informaciju da je Obradović zarobljen i da je životno ugrožen.
Obradović je pokušao da se vrati pješice u Crnu Goru ali nije uspio jer ga je zameo snijeg i veliko nevrijeme na tim prostorima.Policija iz Pljevlja je nakon dobijene saglasnosti od državnih organa Bosne i Hercegovine, za ulazak na teritoriju susjedne države, uputila desetočlanu ekipu koja se sa radnicima preduzeća ,,Gradir” i jednom mašinom, započela akciju spasavanja.
Prema Obradović su bili prethodno krenuli i dva njegova prijatelja iz sela Šula, koji su pokušali da ga spase. Ekipa policije i radnika preduzeća “Gradir” ubrzo je sustigla i dvojicu Obradovićevih prijatelja. Niska temperatura i sniježni pokrivač visine preko jednog metra, nijesu spriječili spasioce da na vrijeme dodju i do Obradovića.
Rukovodilac Ispostave granične policije u Pljevljima Aleksandar Laketić kazao je „Vijestima“ da je zbog količine napadanog snijega samo velika mehanizacija mogla da prođe tim dijelom terena.
„Obradović je srećom po njega uspio da obavijesti rođake u selu Šula. Nakon što smo dobili informaciju da je životno ugrožen zbog nevremena, akcija spasavanja je obavljena u saradnji sa radnicima preduzeća „Gradir“. Posredno smo dobijali informacije o tome na kojoj se lokaciji nalazi Obradović, ali i pored nepristupačne konfiguracije terena i slabog telefonskog signala uspješno smo realizovali spasavanje“, rekao je Laketić.
Na petom kilometru od granične linije pronašli su Obradovića kako se još uvijek bori sa snijegom.Prema Obradoviću su prethodno krenuli i dva njegova prijatelja Ljubo Radović i Miomir Savić iz sela Šula, koji su pokušali da ga spasu. Ekipa policije i radnika preduzeća “Gradir” ubrzo je sustigla i dvojicu Obradovićevih prijatelja. Niska temperatura i snježni pokrivač visine preko jednog metra, nijesu spriječili spasioce da na vrijeme dođu i do Obradovića.
„Mašina sa utovarnom lopatom krčila je put, ali bila je usporena na nekih par stotina metara od Obradovića. Posljednju dionicu od nekoliko stotina metara morali smo prevaliti krećući se pješice. Obradović je kada smo došli do njega izgledao vidno iscrpljen, temperatura u tim trenucima dostizala je 15 stepeni ispod nule“, istakao je Laketić.
Na petom kilometru od granične linije pronašli su Obradovića kako se još uvijek bori sa snijegom.
Bio sam u posjeti rodbini u Foči. Kada sam krenuo da se vraćem kući u selu Šula od snježnih nanosa auto nije moglo dalje. Sa obzirom na to da sam dobro poznavao taj teren i da sam tu rođen krenuo sam da idem pješice. Sa sobom sam ponio drvenu lopatu kojom sam krčio put. Oko 9 sati juče ujutru sam krenuo pješke i prešao nekih 7, 8 kilometara. Čini mi se da sam samo posljednjih 100 metara išao više od sat vremena“, pričao je sinoć „Vijestima“ Obradović, koji se tada nalazio u Opštoj bolnici u Pljevljima od snijega i hladnoće zadobio je promrzline prstiju na nogama.
U kritičnim trenucima nijesam razmišljao o smrzavanju, samo kako moram da hodam dalje. „Bio sam na izmaku snaga. Od mjesta gdje sam krenuo da idem pješke pa do moje kuće u Šuli trebalo je da pređem 17 kilometara. Usovi su bili na pojedinim mjestima i 3 do 4 metara visine. Bio sam svega svjestan, pozvao sam rođaka, i pitao ga mogu li da dođu po mene. U kritičnim trenucima nijesam razmišljao o smrzavanju, samo kako moram da hodam dalje. Zahvalan sam graničnim policajcima i firmi koji su mi izašli u susret i spasli me. Svima se od srca zahvaljujem“, istakao je Obradović.
Akcija spasavanja je okončana oko 23 časa kada je Obradović bezbjedno transportovan do svoje kuće u mjestu Šula kod Pljevalja. Službenici Ispostave granične policije Pljevlja učestvovali su i u akciji spasavanja putnika u kanjonu rijeke Tare, koje je sniježni usov zarobio u mini-busu.
(vijestime)