Reis Cerić zatražio izvinjenje od Srba!
Laboratorij zla
Sedija nam priča da je Safet bio oženjen. Iza njega je ostalo dijete od dvije godine.
– Sada njegov sin ima 21 godinu, a još ne zna gdje mu je babin mezar – priča Sedija.
Još jedna godišnjica otmice 18 Bošnjaka i jednog Hrvata u Štrpcima obilježena je jučer u Prijepolju protestnom šetnjom kroz grad zbog šutnje državnih institucija o zločinu koji je podržan iz Srbije, te polaganjem cvijeća na spomen-obilježje s imenima ubijenih državljana tadašnje SRJ iz voza 671. Jučer je počelo potpisivanje peticije da plato ispred Doma kulture u Prijepolju bude nazvan trg otetih u Štrpcima.
Osim Nebojše Ranisavljevića, kojeg je Viši sud u Bijelom Polju osudio na 15 godina zatvora, do danas niko više nije procesuiran, iako je, kako tvrde porodice žrtava, otmica koordinirana i potpomognuta od Vojske Jugoslavije i tadašnjeg državnog vrha. Brine ih činjenica da “laboratorij zla, koji je proizveo Slobodana Miloševića, Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Milana i Sredoja Lukića, još radi”.
S porodicama stradalih jučer su tugu podijelili reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) u BiH dr. Mustafa ef. Cerić, glavni imam IZ u Srbiji Muamer ef. Zukorlić i drugi.
Muftija Muamer ef. Zukorlić izrazio je uvjerenje da ne postoji narod u svijetu koji je proživio tako burno stoljeće, a da nije nestao ili se opredijelio za mržnju i osvetu. No, Bošnjaci su ostali isti zahvaljujući svojoj vjeri i tradiciji.
– Teško je pripadati narodu koji je sve to proživio, ali je još teže pripadati zajednici, grupi ili narodu koji je izrodio zločince. Bolje je biti dio žrtve nego dio zločina na bilo koji način – kazao je muftija Zukorlić, dodajući da Bošnjaci više “neće dozvoliti nikome da im otima njihovu slobodu”.
Reis Cerić istakao je da su rijetke generacije Bošnjaka koje su svoj dom naslijedile od svoga oca ili djeda, već su u posljednjih stotinu godina protjerivani i prisiljavani da počinju ispočetka.
– Što je još gore, Bošnjaci ne znaju ni sada hoće li ponovo njihova djeca da se sele i počinju ispočetka. Gdje je tome kraj? Kada ćemo mi, kao Bošnjaci, konačno moći odahnuti i kazati svojoj djeci da ih niko neće goniti iz njihove kuće? Mi smo u ovoj generaciji, kao što reče Alija Isaković, kao na Sudnjem danu. Svi moramo pojedinačno i kolektivno polagati ispit pred Bogom, za sebe, svoju djecu i svoju budućnost. Mi ne smijemo ostaviti dugove našoj djeci i našim unucima. Zato je veoma važno da se spozna istina o Štrpcima, ali i o svakoj nevinoj žrtvi koju moramo tražiti do Sudnjeg dana – kazao je Cerić.
Pravo na slobodu
S odgovornošću koju ima pred Bogom i svojim narodom, reis Cerić je iz Prijepolja komšijama, posebno srpskom narodu, uputio poruku mira i sigurnosti, ali istovremeno zatražio istinu i izvinjenje.
– Ne mogu da shvatim da Srbija nije razumjela ništa iz slovenske, hrvatske, makedonske, crnogorske, albanske poruke da pravo i želju za slobodom jednog naroda niko ne može uništiti. Žao nam je što Beograd ne može da shvati pa moraju sada i s Bošnjacima proći kroz isto iskustvo, potrošiti isto vrijeme da bi na kraju shvatili da je naše pravo za slobodom na Balkanu i da živimo u miru, bez straha za budućnost naše djece, sveta dužnost svakog Bošnjaka ma gdje bio – naglasio je Cerić.
Ko je stradao u Štrpcima
Na stanici Štrpci oteti su: Halil Zupčević iz Rožaja, Senad Đečević iz Bara, Esad Kapetanović, Iljaz Ličina, Fehim Bakija, Šećo Softić i Rifat Husović iz Bijelog Polja, Jusuf Rastoder iz Berana, Ismet Babačić iz Podgorice te Adem Alomerović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevziju Zeković, Džafer Topuzović, Muhidin Hanić, Safet Preljević, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić iz Prijepolja i Tomo Buzov iz Beograda. Do sada su u jezeru Perućac pronađeni i identificirani posmrtni ostaci Halila Zupčevića, Rasima Ćorića i Jusufa Rastodera.
(dnevniavazba)