S obzirom na to da vlasti u BiH nisu pronašle vlastiti put razvoja, onda jedini način za provođenje reformi i ograničavanje državne potrošnje jeste Međunarodni monetarni fond (MMF). Kreditni rejting BiH u fazi je kontinuiranog slabljenja i klizi prema “smeću”.
Strane investicije prošle godine nisu prešle 100 miliona KM. Zbog recesije u eurozoni izvoz posustaje.
Više kamate
Kaže to ekonomski analitičar prof. dr. Duljko Hasić komentirajući aktuelnu situaciju u bh. ekonomiji.
– Pad kreditnog rejtinga i negativna prognoza dešavanja u ekonomiji BiH dodatno će negativno utjecati na procjene rizika zemlje i na povećanje kamata, što će dodatno negativno utjecati na pad ekonomskih aktivnosti. Ako kreditni rejting nastavi s padom, zaduživanje će postati preskupo i u tom je slučaju MMF najbezbolnije rješenje – smatra Hasić.
Ponovni dolazak Međunarodnog monetarnog fonda garantirao bi provođenje prijeko potrebnih reformi, mišljenja je Hasić.
Nema volje
– Dolazak MMF-a donio bi BiH potreban stabilizacijski efekt. MMF bi nam dobro došao, jer bi se morale napraviti stvari koje svi očekuju, a nema volje, želje, snage i znanja da se provedu. U kratkom bismo roku imali veću socijalnu nesigurnost i smanjenu potrošnju, ali bismo s druge strane povećali šanse u privlačenju stranih investicija. Aranžman sa MMF-om sada je nužnost, jer je ekonomija BiH u takvom stanju da su joj neophodni aparati za disanje – kaže on.
Ako novac od novih dugova bude korišten samo za otplaćivanje postojećih kredita, grčki scenarij mogao bi postati i bh. realnost, smatra Hasić.
Rezovi bez ulaganja
– Također, rezovi bez novih ulaganja vode prema katastrofi. Nakon loših ocjena kreditnog rejtinga, vlasti u Bosni i Hercegovini, a posebno Vlada Federacije BiH, moraju odustati od ideje zaduživanja kroz emitovanje obveznica – smatra Hasić.
(dnevniavazba)