Nekoliko tijela poput Islamskog šerijatskog vijeća imaju povećan broj slučajeva u posljednjih pet godina.
“Broj slučajeva koje rješavamo se utrostručio u posljednjih tri do pet godina”, izjavio je šejh Haitham el Hadad, predstavnik Islamskog šerijatskog vijeća.
“U prosjeku svaki mjesec rješavamo od 200 do 300 slučajeva. Prije nekoliko godina imali smo samo mali dio od današnjeg broja. Muslimani postaju sve usklađeniji s svojom vjerom i svjesniji onoga što ona pruža”, pojasnio je on.
Šerijat se u Velikoj Britaniji primjenjuje od 1982. paralelno s britanskim pravnim sistemom od strane imenovanih lokalnih vijeća koja nemaju zakonske ovlasti i ne mogu nametati bilo kakve kazne.
Njihovo područje djelovanja su građanski predmeti, ali mnogi muslimani dobrovoljno prihvataju rješenja od strane učenjaka.
Omar Hannan (28) okrenuo se šerijatskom umjesto britanskom sudu nakon spora oko vlasništva sa britanskim muslimanskim partnerima u kompaniji za industrijsko čišćenje.
“Glavni razlog što sam se obratio muslimanskom sudu bio je što sam time ispunio svoja islamska duhovna načela”, kaže on.
“Također bilo je jako brzo, riješili smo spor u roku od tri-četiri mjeseca, i koštalo nas je samo nekoliko stotina funti, a možete zamisliti koliko bi koštalo da smo slučaj iznijeli pred engleski pravni sistem”, dodaje on.
Kako potražnja za šerijatskom praksom raste tako raste i broj britanskih advokatskih kompanija koje se okreću ovom tržištu u procvatu.
Advokatica, muslimanka, Aina Khan pokrenula je jedan od prvih šerijatskih odjela u svojoj advokatskoj firmi u Londonu.
Ona nudi klijentima savjete koji su u skladu i sa engleskim i islamskim zakonom.
“Iznenađena sam da većina ljudi, koja dolazi kod mene, je mlađa od 50 godina. Oni su britanski muslimani koji žele da zadovolje svoj britanski identitet isto kao i onaj muslimanski.
“Dajem im rješenja njihovih problema koja ujedno zadovoljavaju oba pravna sistema i to na jednom mjestu”.
IslamBosna.ba