Udruge maloljetnih dragovoljaca iz proteklog rata potpisale Sporazum o suradnji
Udruga Maloljetnih Dragovoljaca Domovinskog Rata Hrvatske Zajednice Herceg Bosne i Udruženje Maloljetni Borci Armije RBiH FBiH – Općine Ilidža organizirali su 15. decembra 2011. godine regionalnu konferenciju „ Maloljetni Dragovoljci u domovinskom ratu i sada „ na kojoj je potpisan Sporazum o suradnji između Udruženja Maloljetnih Borci Armije RBiH FBiH, Udruge Maloljetnih Dragovoljaca Domovinskog Rata HZ HB i Udruge Maloljetnih Dragovoljaca Domovinskog Rata Hrvatske, koji će pridonijeti zajedničkom djelovanju prema prosperitetu i ostvarivanju prava maloljetnih branitelja iz Domovinskog rata.
Konferencija je imala za cilj da se iskaže nezadovoljstvo o sudjelovanju djece u prošlom Ratu devedesetih godina, jer prema neslužbenim podacima preko 10 tisuća maloljetnih osoba sa prostora bivše Jugoslavije (djece) od 11 do 17 godina su kao ratnici u borbenim operacijama i po statusu službeni vojnici dvaju država Hrvatske i Bosne i Hercegovine ( Federacije BIH, ali i Republike Srpske ), sudjelovali aktivno u proteklome Ratu.
Među nazočnima na konferenciji su nazočili i predstavnici Ministarstva za pitanje Branitelja F BiH po pitanju izmjena Zakona o pravima Branitelja F BiH, sa kojima je dogovoreno i usuglašeno kako će se osnovati Radna skupina koju će činiti predstavnici Udruga / Udruženja / i predstavnici Ministrastva Branitelja F BiH. Cilj Radne skupine je napraviti nacrt izmjene i dopune Zakona o pravima Branitelja F BiH , te u vrlo kratkom roku, najduže tri (3) mjeseca kako je dogovoreno dogovoreni prijedlozi i zaključci uputiti na usvajanje u Parlamentu F BiH.
Također, na Regoionalnu Konferenciju je bio pozvan veliki broj institucija koje se u svom djelokrugu rada bave pravima i zaštitom djece u Bosni i Hercegovini i u cijelome Svijetu. Na uredno upućene pozive za sudjelovanje ne Regionalnoj Konferenciji nisu se odazvali pozivu niti opravdali svoj ne dolazak. Od pozvanih institucija za koje mislimo da su vezani za ovu vrstu problematike posebno bi izdvojili :
1. OHR SARAJEVO,
2. OSCE – Glavni Ured SARAJEVO F BIH,
3. UNICEF – Office for Bosnia and Herzegovina – Sarajevo Office,
4. Institucija Ombudsmena / Ombudsmana Bosne i Hercegovine – Glavni Ured,
5. Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine,
6. Helsinški Komitet za ljudska prava u Bosni i Hercegovini.
Postavlja se pitanje koja je uloga i zadaća navedenih institucija, jer oni bi se upravo, prema svojim statutima i pravilnicima, trebali interesirati za ovu problematiku, pripomoći stručnim savjetima, upućivati zahtjeve za što bolje i kvalitetnije rješenje zaštite, promicanja, ne samo ljudskih prava, koja su uvrštena u Opću deklaraciju o ljudskim pravima i u Konvenciju o pravima djeteta, nego i prava i zaštita Maloljetnih Branitelja, da se što brže afirmiraju u socijalni i gospodarski život koji do sada nisu mogli ostvariti zbog neprepoznavanja toga problema kao i nepriznavanja njihovog statusa u Zakonu.
Moramo istaknuti kako je neozbiljno i neodgovorno od navedenih institucija da ne prepoznaju ovaj problem i da je sramotno uopće njihovo postojanje, koje nisu ničim opravdali, i s obzirom kako smo im se obraćali u više navrata za stručnu pomoć i savjete, pozivali ih na okrugle stolove, konferencije, a oni su se oglušili na probleme s kojima se svakodnevno susreću, prema neslužbenim podacima, preko 10 tisuća Maloljetnih Branitelja u ostvarivanju svojih prava, smatramo da smo morali javno istupiti kako bi sve građane i građanke Bosne i Hercegovine upoznali sa neaktivnošću, nefunkcionalnošću i nezainteresiranošću navedenih institucija.
POSEBNO ŽELIMO ISTAKNUTI DA SMO SPREMNI SE STAVITI NA RASPOLAGANJE POMENUTIM INSTUTUCIJAMA I ORGANIZACIJAMA DA SVOJA RATNA ISKUSTVA KAO MALOJETNE OSOBE PRENESEMO BILO GDJE U SVIJETU I SAMIM TIME UNAPRIJEDIMO KONVENCIJU O PRAVIMA DIJETETA KOJA SE I DANAS NAŽALOST KRŠI I NEPOŠTIVA I VIJEŠTO SE NJEZINO KRŠENJE PRIKRIVA OD STRANE CIJELOKUPNE SVIJETSKE JAVNOSTI.
Dokument je pisan na računalu i punovažan je bez potpisa i pečata.
S poštovanjem,
Predsjednik UMDDR HZ HB
gosp. Branko Matošin
(pogledba)