Tajni vojni program SAD-a u Pakistanu i Afganistanu

0

Tajni vojni program SAD-a u Pakistanu i Afganistanu Jazeera Balkans

Jedan od glavnih organizatora akcija al-Qaede ubijen je u napadu američke bespilotne letjelice u Pakistanu prošle sedmice, saopćio je američki zvaničnik, prenosi AP.

Zvaničnik je govorio pod uvjetom anonimnosti kako bi opisao tajni američki program koji ima za cilj napadati pripadnike oružanih skupina koji se skrivaju u plemenskim područjima na granici Pakistana i Afganistana.

Američki i pakistanski izvori kazali su za Reuters da je ubijen Aslam Awan, državljanin Pakistana iz Abbottabada, istog grada gdje su američki komandosi prošlog maja ubili Osamu bin Ladena.

Ključna ličnost

Kazali su da je Awan ubijen u napadu bespilotne letjelice 10. januara, koji je, prema ranijim medijskim izvještajima, izveden na utvrdu nedaleko od grada Miranshaha u pograničnoj provinciji Sjeverni Vaziristan.

“Aslam Awan bio je viši organizator al-Qaedinih vanjskih operacija koji je radio na napadima protiv Zapada. Njegovom smrću redovi al-Qaede umanjeni su za još jednog operativca posvećenog ubijanju nedužnih civila”, izjavio je američki zvaničnik.

Napad je bio prva akcija američkih bespilotnih letjelica nakon višedmične pauze, pošto su američke snage usmrtile 24 pakistanska vojnika na granici s Afganistanom, misleći da se radi o neprijatelju.

Američki i pakistanski izvori opisali su Awana, također poznatog pod imenom Abdullah Khorasani, kao bitnu ličnost u preostalom vrhu al-Qaede.

Zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država tvrde da je ova organizacija znatno oslabljena zbog napada američkihbespilotnih letjelica.

Većina napada ovih letjelica su dio tajne kampanje obavještajne službe CIA.

Jedan izvor opisao je Awana kao glavnog saradnika trenutnog al-Qaedinog šefa vanjskih operacija, čiji je identitet poznat obavještajnim službama, ali ne i javnosti.

“Aslam Awan bio je viši organizator al-Qaedinih vanjskih operacija koji je radio na napadima protiv Zapada. Njegovom smrću redovi al-Qaede umanjeni su za još jednog operativca posvećenog ubijanju nedužnih civila”, izjavio je američki zvaničnik za Reuters.

Ranije mete napada

Nekoliko prethodnih šefova vanjskih operacija al-Qaede je ranije ubijeno u napadima bespilotnih letjelica ili akcijama američke vojske.

Među njima je bio i Khalid Sheikh Mohammed, navodni organizator napada 11. Septembra 2001. u New Yorku i Washingtonu.

Mohammed je pritvoren u zatvoru Guantanamo.

Pripadnik pakistanskih snaga sigurnosti, koji radi na graničnom području s Afganistanom, kazao je za Reuters da je Awan bio preostali član al-Qaedine ćelije koju su pakistanske snage pokušavale uništiti od 2008.

Osim napada na Awana, američke snage su prošle sedmice izvele još jedan napad bespilotne letjelice, također u Sjevernom Vaziristanu. Grupa “stranih boraca”,  navodnih saveznika Talibana i al-Qaede, bili su meta ovih napada.

Izvor: Agencije

 

(balkansaljazeeranet)

Leave a Reply