Moguće primirje talibana s Amerikom u 2012. godini
Prema riječima evropskih zvaničnika, administracija američkog predsjednika Baracka Obame u opasnosti je da propusti historijsku priliku za mirovnu nagodbu u Afganistanu i mogući kraj sukoba 2012. godine ukoliko ne reagira brzo i pusti zatvorenike kao odgovor na ponudu talibana da se počnu razgovori.
Talibani su najavili 3. januara da su se složili da se počnu politički pregovori u Kataru da bi se održali mirovni pregovori s međunarodnom zajednicom i dodaju da su očekivali oslobađanje svojih zvaničnika koji su smješteni u zatvor Guantanamo na Kubi.
Talibani su najavili 3. januara da su se složili da se počnu politički pregovori u Kataru.
U međuvremenu su zvaničnici Bijele kuće kazali da je administracija razmatrala premještanje pet zvaničnika talibana u pritvor u drugoj zemlji, za koju se vjeruje da je Katar.
Međutim, pošto premještaj još nije obavljen, evropski zvaničnici uključeni u pregovore vrše pritisak na Washington da brzo reagira da bi se pregovori nastavili da “tvrdokorni” pripadnici obiju strana ne bi ugrozili postupak.
Pritisak na Washington
“Smatramo da se Washington može osloniti na katarske vlasti dok god se ovo ima u vidu. Svjesni smo da postoji politički rizik za administraciju SAD-a, jer su predsjednički izbori u toku, ali također smatramo da što ranije ovo uradimo manji je politički rizik, jer do novembra ova priča će biti davna prošlost”, navode evropski zvaničnici.
Talibani insistiraju na potpunom povlačenju stranih trupa [EPA]
Neke diplomate naglašavaju da je ponuda talibana da uđu u pregovore historijski korak te da predstavlja dramatičnu promjenu u politici, i to prvi put od kada je rat počeo.
Neki spekuliraju da je Obamina administracija uzdrmana napadima republikanaca zbog Obaminih akreditacija nacionalne sigurnosti.
Ono što nam sada treba, kaže jedan diplomata, jeste politička hrabrost.
Michael Semple, bivši izaslanik Evropske unije (EU) u Afganistanu, koji je u bliskom kontaktu s članovima talibana, izjavio je da je korak koji su napravili talibani veliki i ozbiljan te dodao da ako obje strane budu preduzimale mjere za izgradnju povjerenja realno je očekivati da dođe do prekida sukoba 2012. godine.
Drugi evropski zvaničnici ne dijele Semplovo mišljenje da može doći do prekida sukoba, prije svega zbog ogromnih razlika zaraćenih strana.
Talibani insistiraju da se strane trupe potpuno povuku, dok vlade SAD-a i Afganistana pregovaraju o “strateškom partnerstvu”, koji bi omogućilo dugoročne baze SAD-a u Afganistanu.
Kabul i njegovi zapadni pomagači također insistiraju na tome da sadašnji afganistanski Ustav, uključujući prava o ženama, treba biti prihvaćen kao dio dogovora, dok se talibani tome protive, jer se, navodno, neki dijelovi Ustava kose s islamom.
Nastavljeni sukobi na jugu
U napadu bombaša samoubice u provinciji Helmand na jugu Afganistana u srijedu je poginulo sedam policajaca i dva civila, a povrijeđeno je šest civila i dva policajca, izjavio je Daud Ahmadi, glasnogovornik guvernera provincije Helmand.
On je dodao da se eksplozija dogodila oko podneva, kada je bombaš na motoru aktivirao eksploziv dok je prolazio pored jednog policijskog vozila u okrugu Kajaki, prenosi AFP.
U napadu bombaša samoubice u provinciji Helmand na jugu Afganistana u srijedu je poginulo sedam policajaca i dva civila.
U drugom napadu dva sata kasnije, u okrugu Nad Ali, u istoj provinciji, od eksplozije mine poginula su dva tjelohranitelja, jedan civil i zamjenik direktora Nacionalnog direktorata za sigurnost, naveo je Ahmadi.
Odgovornost za drugi napad su preuzeli talibani, mada i prvi napad nosi njihov rukopis.
Talibani, koji su u invaziji predvođenoj američkim snagama, svrgnuti krajem 2001. godine, bore se protiv afganistanske vlade i savezničkih snaga, na čelu s Amerikancima, (balkansaljazeeranet)