– Stavovi Republike Srpske moraju biti prihvaćeni, jer je sve oko “Dobrovoljačke” urađeno brzopleto. Taj slučaj nije završen. Oko toga će se mnogo priče ispričati – navela je Majkićeva, istakavši da nekoliko godina unazad Republika Srpska ukazuje na takvo ponašanje stranih tužilaca i sudija.
Ona je naglasila da će Srpska iz svega toga izvući mnogo više koristi nego što neki pretpostavljaju. Majkićeva je rekla da se, kada je riječ o obustavljanju istrage u slučaju “Dobrovoljačka”, ne može isključiti nastojanje stranaca da u ključnom momentu ugroze dogovor šestorice političkih lidera.
– Svakako da je osim toga daleko vidljivije da stranci bježe iz BiH nedovršenog posla. Računaju očigledno da zaduže nekog novog tužioca, kojem će onda trebati dugo vremena da uđe u predmet, pa da se onda u dugoj proceduri stvari prihvate zdravo za gotovo, onakve kakve jesu u ovom trenutku – rekla je Majkićeva za banjalučki “Fokus”, izrazivši očekivanje da će domaći tužioci stati u odbranu prava, pa će sve to što se desilo biti ispravljeno, javlja Srna.
Dževad Galijašević, predsjednik Fonda za humanitarno pravo BiH, izjavio je da Kancelarija visokog predstavnika više ne može da utiče na dnevnu politiku, ali da to može raditi kroz satelite, odnosno Sud i Tužilaštvo BiH.
– Tamo gdje ne postoji dogovor nacionalnih politika, međunarodna zajednica ima legitimitet da interveniše. Onog trenutka kada su, prije svega stranke iz Srpske, inicirale, pokrenule i napravile dogovor, tako što su bili njegovi nosioci, uloga međunarodne zajednice postala je de fakto besmislena. Izlaz za BiH jeste u demokratiji. To podrazumijeva jasnu vlast većine u entitetu, uz jasne principe funkcionisanja vlasti. Tu demokratiju ometa međunarodna zajednica – zaključio je Galijašević.
(24sata.info)