Krajina: Uvest ćemo porez na topli obrok
Kako saznaje “Dnevni avaz”, ranije je bilo planirano da u okviru izmjena i dopuna ovog zakona bude predloženo povećanje poreza na plaće, ali Vlada FBiH, potvrđeno je iz više izvora, od ovoga je za sada odustala.
Prema radnim materijalima Vlade FBiH bilo je predviđeno da stopa poreza za one koji imaju plaću višu od 1.500 KM bude povećana s deset na 15 posto, dok bi se plaće iznad 2.000 KM oporezivale sa čak 20 posto.
Federalni ministar finansija Ante Krajina rekao je da za sada od povećanja poreza na plaće nema ništa. Komentirajući predloženo oporezivanje toplog obroka, regresa, zatim naknada za rad na terenu te naknada za prijevoz na posao, ministar je kazao je da su nužne te da je uvjeren da će ovo rješenje proći na ESV-u.
Drugačijeg su stava, međutim, u Asocijaciji poslodavaca BiH, gdje ne podržavaju novo oporezivanja doprinosa. Predsjednik ove asocijacije Alija Remzo Bakšić tvrdi da se radi o novom opterećenju za poslodavce.
– Ono što ne možemo prihvatiti jeste činjenica da se ovi porezi uvode pod isprikom da se harmoniziraju propisi između RS i FBiH. U RS se već duže sve oporezuje, ali su zato doprinosi dosta manji nego u FBiH, i to za otprilike 18 posto. U FBiH bi trebali biti smanjeni doprinosi – kazao je Bakšić.
Dodao je da na ovaj način privreda, odnosno realni sektor, finansira administraciju, koja se iz godine u godinu gomila.
– Prosječna plaća u administraciji za 40 posto je viša od prosječne neto plaće u FBiH. U zemljama regiona ova razlika ne prelazi 20 posto. Umjesto da se radi na smanjenju ove razlike, uvode se nova opterećenja, čime se poslodavci, realno, dovode u situaciju da otpuštaju radnike – istakao je Bakšić.
(Vijesti.ba)