Inzko Dodiku: “Zaboravi na ukidanje Suda i Tužilaštva”
Iako se u njihovim reakcijama jasno iščitava kako takve opcije mogu i dalje samo sanjati, jasno je da međunarodna zajednica ovaj put, iako se radi o udaru na neovisnost pravosuđa, nije sebi dopustila najavu bilo kakvih sankcija prema Dodiku i Bosiću, prenosi Dnevni list. Razlog je jednostavan; jačim udarom na stranke iz RS-a narušio bi se teško postignuti kompromis oko Vijeća ministara i paketa evropskih zakona te bi našoj zemlji prijetilo novo razdoblje političke krize i nepostojanja vlasti. To bi u konačnici imalo i katastrofalne posljedice na ekonomsku stabilnost države, koju u ovoj godini čekaju možda i najveći finansijski izazovi do sada.
Iz Ureda visokog predstavnika, u izjavi za naš list, upozorili su kako je trajno opredjeljenje OHR-a da pravosudnim institucijama mora biti dopušteno neovisno djelovanje te su time odbacili bilo kakvu mogućnost da Dodikov plan uspije.
– Neovisno pravosuđe je temelj svakog demokratskog društva i svi ga trebaju poštovati. OHR u potpunosti podržava rad Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine kao što je to radio i do sada, naglasili su iz OHR-a. No, podsjetili su i kako očekuju da, bez obzira na priču oko pravosudnih institucija, šest političkih stranaka hitno poduzme potrebne aktivnosti kako bi potvrdili Vijeće ministara u punom sazivu, usvojili globalni fiskalni okvir i proračun za 2012. godinu kojim bi se osiguralo potpuno funkcioniranje institucija na državnoj razini i ispunjavanje međunarodnih obaveza naše zemlje. Time je potvrđena teza kako se, zbog osjetljivosti situacije u kojoj se nalazi BiH, OHR trenutno suzdržava od bilo kakvih radikalnijih poteza zbog napada na Sud i Tužilaštvo BiH. Tim više što su iz OHR-a tek naveli kako je tužno da se, u situaciji gdje ionako ima mnogo političkog uvjetovanja, čuje kako politički lideri postavljaju nove zahtjeve koji mogu ugroziti daljnji napredak zemlje. Reagirali su i predstavnici Veleposlanstva SAD-a u BiH, upozorivši kako je nedopustiv napad na Sud i Tužilaštvo BiH te da se radi o institucijama čije je postojanje neupitno.
Međutim, predstavnici političkih stranaka, pogotovo iz reda bošnjačkog naroda nisu krili nezadovoljstvo činjenicom da međunarodna zajednica ništa ne poduzima po pitaju Dodikovih novih ultimatuma. Zastupnik SDA u državnom Parlamentu Šefik Džaferović upozorio je kako ovo do danas najotvoreniji pokušaj urušavanja ustavnopravnog poretka BiH te kako je jasno da je pokušaj blokiranja Suda i Tužilaštva BiH upravo urušavanje tog poretka. Iako je jasno da zakon koji Dodik predlaže nikada neće proći u Parlamentu, Džaferović se pita kako je moguće da stranke iz RS-a ovako otvoreno napadaju državu te je stoga naveo da međunarodna zajednica ovaj put mora odlučnije reagirati. S njim se slažu i predstavnici SDP-a koji najave SNSD-a i SDS-a nazivaju potpuno iracionalnima.
Iz Stranke za BiH pak podsjećaju kako su Sud i Tužilaštvo sastavni dio ustavno-pravnog okvira BiH, te da je očito kako se Dodik, nezadovoljan izostankom očekivanih rješenja u tzv. strukturalnom dijalogu o pravosuđu u BiH kao i izvjesnošću uspostave Vrhovnog suda BiH, odlučuje za opstrukcije i novu krizu. S druge strane, predsjedatelj Vijeća ministara Vjekoslav Bevanda tvrdi kako će se oko predloženih zakona o ukidanju pravosudnih institucija ponašati onako kako Predsjedništvo HDZ-a odluči, ali da će se uglavnom držati onoga za što je i predložen kao zajednički kandidat HDZ-a i HDZ 1990.
-Bit ćemo ekipa koja će se baviti strukom, a politički dio je politički dio, naveo je Bevanda, istaknuvši kako svi trebaju dati doprinos kako bi se Vijeće ministara oslobodilo čistog političkog i rigidnog utjecaja, a osnova svega je dogovor šest stranaka.
Predsjednik SDS-a Mladen Bosić jučer je ponovio kako će ova stranka zahtijevati okončanje rada Suda i Tužiteljstva BiH, koji su, bez ikakve dvojbe, postale političke institucije koje služe za prekrajanje historije te pritiske na političke dužnosnike, bez velike veze s pravdom.
– Ako naša inicijativa ne bude prihvaćena u Parlamentu BiH, što je vrlo vjerovatno, mi idemo dalje. Znate stav SDS-a da nije ni trebalo odustajati od referenduma u RS-u o Sudu i Tužiteljstvu BiH. Imamo jake argumente zašto mislimo ustrajati na tom putu, najavio je Bosić, koji je čak otišao tako daleko da je ustvrdio kako bi i međunarodna zajednica, ako je nepristrana, trebala razmišljati slično.
Predsjednik SDU-a BiH Nermin Pećanac mišljenja je da je predsjednik RS-a Milorad Dodik prijetnjama referendumom o vraćanju prenesenih nadležnosti RS-a na Sud i Tužilaštvo BiH pokazao da se protivi vladavini zakona kao preduvjeta za uspostavu djelotvorne pravne države u BiH. Dodaje i da je slučaj “Dobrovoljačka“ samo paravan koji treba opravdati Dodikov obračun s pravosuđem jer on želi amnestiju za kaznena dijela u RS-u za koja je odgovoran, što činjenjem, što nečinjenjem.
– Sve Dodikove posljednje izjave vezane za tu temu predstavljaju otvoreni politički pritisak na pravosuđe i udar na državne institucije BiH, na koje Tužilaštvo BiH mora već jednom odlučno reagirati, stoji u reagiranju SDU-a.
(24sata.info)