Sve to moglo bi utjecati na izvoz voća i povrća iz naše zemlje u Hrvatsku, pa prve procjene govore kako bi naši izvoznici mogli ostati bez pet do šest miliona maraka. Prema navodima iz Vanjskotrgovinske komore BiH i državnog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa vidi se kako je mapa puta za izvoz izrađena već ranije te svi veliki izvoznici imaju potrebne certifikate. Ipak, vrlo lako bi se moglo dogoditi da ogromna većina manjih proizvođača u potpunosti odustane od izvoza u Hrvatsku.
Resorno hrvatsko ministarstvo je Vanjskotrgovinskoj komori BiH već dostavilo obavijest kako je od početka 2012. počela provjera usklađenosti uvoza voća i povrća s marketinškim standardima. U tom dopisu jasno se navodi na koje se vrste voća i povrća odnose nove odredbe – paradajz, zelena salata, salata (uvrnuti i ravni listovi), slatke paprike, banane, naranče, mandarine, limun, grožđe, jabuke, kruške, breskve, nektarine, jagode i kivi. Isto tako, iz Hrvatske navode na kojim graničnim prijelazima je sada dopušten uvoz, a na kojim će biti dopušten od ulaska ove zemlje u EU. Tako se trenutno može uvoziti preko graničnih prelaza Donji Vinjani – Gorica, Županja – Orašje, Stara Gradiška – Bosanska Gradiška te Metković – Doljani, dok će se od 1. jula 2013. moći izvoziti samo preko posljednja dva navedena prelaza. – Međunarodno priznati certifikat o usklađenosti svježeg voća i povrća s marketinškim standardima je valjan ako ga je izdalo nadležno tijelo zemlje izvoznice, stoji u obavijesti Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja RH.
Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, navodi kako zbog brojnih političkih peripetija, poput neformiranja Vijeća ministara BiH, u nas sva usklađivanja idu sporije od potrebnih. Ipak, on jasno kaže kako su naši izvoznici voća i povrća i ranije izvozili u zemlje EU-a, tako da ih veliki broj već ima sve potrebne certifikate.
– Zasigurno da će doći do problema, ali ako govorimo o izvozu u Hrvatsku, do većih problema moglo bi doći kada je u pitanju izvoz mesnih prerađevina te mlijeka i mliječnih proizvoda, istaknuo je Jeleč za Dnevni list. Zbog toga, on od novog Vijeća ministara BiH očekuje da se odmah uhvati u koštac s nagomilanim problemima kako bi se oni što prije počeli otklanjati.
Mnogo oštriji je Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS-a, koji navodi kako se radi o klasičnom zatvaranju tržišta te kategorički poručuje da se takva mjera mora uvesti i s naše strane granice. Sve to dovodi domaćeg proizvođača u nezavidan položaj, tako da i ne čudi što bh. poljoprivreda sve više tone u sve dublje ponore.
Ukoliko nova državna vlast ne bude adekvatno radila na svim potrebnim usklađivanjima, nesporno je kako će doći do ogromnih problema kada Hrvatska 2013. i službeno uđe u EU.
(indikatorba)