Grčka će morati da istupi iz zone eura ukoliko ne postigne dogovor sa međunarodnim kreditorima oko drugog programa finansijske podrške vrijednog 130 milijardi eura, izjavio je danas predstavnik grčke vlade.
Ovako neuobičajeno oštru izjavu grčki zvaničnik je oglasio u okviru pokušaja vlade da obezbijedi podršku stanovništva u sprovođenju mera štednje i dobije ustupke od kreditora.
“Sporazum o finansijskoj pomoći mora da se potpiše, jer u suprotnom nećemo imati pristup tržištima i izgubit ćemo članstvo u eurozoni”, rekao je predstavnik vlade Pantelis Kapsis za televizijsku stanicu “Skai TV”, upozoravajući da će stanje u zemlji u suprotnom biti mnogo gore, prenosi agencija Reuters.
Grčka želi što hitnije da sa Evropskom unijom, Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i privatnim investitorima dogovori detalje plana za spašavanje, prije dospijeća roka za otplatu pozamašne sume državnog duga u martu. Prezaduzena članica zone eura može da objavi bankrot ukoliko do prvog proljetnog mjeseca ne dogovori drugi program finansijske podrške.
Atina i njeni partneri u EU, odbacujući ideju izlaska iz zone eura, nakon čega bi nastupila još teža kriza valutnog bloka, izbjegavaju da takav razvoj događaja nazivaju mogućim scenarijom.
Visoki zvaničnici Grčke koji moraju da sprovedu nepopularne reforme radi dobijanja podrške, prethodnih dana su međutim, upozoravali da je povratak na drahmu sličan “paklu” i da zemlja mora da “pritegne kaiš”.
Atina sredinom januara očekuje dolazak inspektora EU, MMF i Evropske centralne banke koji će razraditi detalje plana preliminarno usaglašenog u oktobru a koji će pomoći Grčkoj da izbjegne bankrot i izlazak iz zone eura.
Kako pokazuju ankete javnog mnjenja, Grci žele da vlada učini sve što je u njenoj moći radi članstva u eurozoni, čak i ako ne pristaju na kresanje državnih rashoda.
Na pitanje da li će vlada biti primorana na dodatne mjere štednje Kaspis je rekao “da će možda biti neophodne nove mjere”.
Pregovori sa bankarima oko plana razmjene obveznica, ključnoj fazi programa spašavanja, mogu da budu veoma teški.
“Naredna tri-četiri mjeseca su najvažnija i upravo na tome radi ova vlada”, rekao ja Kaspis.
U novogodišnjem obraćanju naciji grčki premijer Lukas Papadimos je rekao da Grčka mora da sprovede reforme i ostane u eurozoni.
(dnevniavazba)