Francuska:Osnovan fond za plaćanje kazni za negiranje genocida nad Jermenima

0

rashid nekkazIslamBosna.ba-Bogati francuski biznismen osnovao je fond od mlion evra iz kog će platiti novčanu kaznu svakome ko u Francuskoj bude osuđen za negiranje navodnog genocida nad Jermenima u vrijeme raspada Otomanske imperije.

Riječ je o Rachidu Nekkazu, koji je i ranije ponudio da plati kazne muslimankama kojima su izrečene novčane kazne zbog nošenja nikaba i burke na javnim mjestima. On je ranije izjavio da će prodati vlastite nekretnine u vrijednosti od dva miliona eura kako bi pomogao u refundiranju kazni ženama koje ustraju u nošenju burki i nikaba u Francuskoj. Nekkaz tvrdi da je prava meta francuskog zakona islam s obzirom na to da je Turska muslimanska zemlja.

Poslanici donjeg doma francuskog parlamenta usvojili su 22. decembra prijedlog zakona na osnovu koga će se ubuduće kažnjavati oni koji demantuju postojanje navodnog genocida nad Jermenima u vrijeme raspada Otomanske imperije prije skoro sto godina.

Zakonom se predviđa da će se za to djelo u Francuskoj izricati kazne do godinu dana zatvora i do 45.000 evra. Prijedlog zakona mora da potvrdi i Senat.

Francuska je još 2001. godine zvanično potvrdila da je nad Jermenima na prostorima današnje Turske izvršen genocid u vrijeme raspada Otomanske imperije, krajem druge decenije prošlog vijeka.

Turski premijer Recep Tayyip Erdogan izjavio je da je prijedlog zakona, koji je usvojio francuski donji dom parlamenta, prema kojem je negiranje genocida krivično djelo, rasistički, diskriminatorski i ksenofobičan.

On je dodao da je taj prijedlog zakona otvorio rane u odnosima sa Parizom, koje će teško zacijeliti.

Vodeća opoziciona stranka u Turskoj Republikanska narodna partija podnijela je parlamentu nacrt zakona kojim se tvrdi da je Francuska izvršila genocid u Alžiru i Ruandi. Nacrtom se predviđaju kazne do dvije godine zatvora i 90.000 eura za one koji tvrde da taj genocid nije postojao.

U obrazloženju zakona se navodi da su Francuzi u Alžiru od 1950. do 1958. godine ubili milion i po građana, a 1994. u Ruandi 800.000 ljudi.

Krajem 2006. godine Ruanda je prekinula diplomatske veze sa Francuskom nakon što je francuski sudija izdao nalog za hapšenje ruandskog predsjednika Paula Kagamea zbog optužbi da je 1994. učestvovao u obaranju aviona tadašnjeg predsjednika Habyarimana čime je počeo genocid u ovoj zemlji.

Jermeni tvrde da je početkom prošlog stoljeća na prostorima Turske ubijeno milion i po pripadnika njihovog naroda i da je to bio genocid. U Ankari odbacuju te optužbe i priznaju da je možda stradalo “nekoliko stotina hiljada Jermena”, ali da to nije bio smišljeni zločin.

Turski zvaničnici također su optužili francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja da na ovaj način želi obezbijediti podršku jermenske dijaspore, koja broji 300.000 do 500.000 ljudi, na predsjedničkim izborima koji se održavaju ove godine.

 

 

IslamBosna.ba

.

Leave a Reply