… samitu u Davosu gdje su zamolili za strpljenje, razumijevanje i investicije, prenijela je u petak novinska agencija Reuters.

Zvaničnici arapskih zemalja pokušavaju da ispune ogromna očekivanja u vezi ekonomskog oporavka, poslova i socijalnog napretka u novim demokratskim državama koje su pretrpjele velike gubitke tokom prošlogodišnjeg prevrata i naveli su da će biti potrebne godine da bi “Arapsko proljeće” proizvelo rezultate, javlja Fena.

Situacija u egipatskoj ekonomiji veoma je loša, “moramo da se pozabavimo situacijom u zemlji”, rekao je za Reuters Amr Musa, koji je bio ministar vanjskih poslova Egipta za vrijeme Mubaraka, a sada je predsjednički kandidat.

Kako piše Reuters, ekonomska situacija u Egiptu traži hitnu akciju. Politička previranja dovela su do rasta nezaposlenosti, budžetskih troškova i deficita tekućih plaćanja, kao i do smanjenja deviznih rezervi, dok mnogi ekonomisti vjeruju da je devalvacija egipatske funte neminovna.

Egipat je u četvrtak saopćio da će od Svjetske banke tražiti zajam od 500 miliona dolara, i još toliko od Afričke razvojne banke, radi popunjavanja rupa u budžetu.

“Ekonomski uvjeti su teški, a bit će još teži”, rekao je direktor egipatske berzanske firme “Citadel Capital” Ahmed Heikal, dodajući da je “umjereno optimističan” po pitanju političke situacije u zemlji.

Iako su strane investicije u Egiptu i susjednim zemljama zakazale, predsjednik kompanije “PvC International” Denis Nali rekao je da se strane firme nisu tako naglo povukle kao što bi to uradile u prošlosti, što je pokazatelj značaja koji danas imaju tržišta u razvoju.

“Da je do ‘Arapskog proljeća’ došlo prije pet ili osam godina, mislim da bi se većina kompanija koje posluju na Bliskom istoku povukla iz tog dijela svijeta”, rekao je Nali u intervjuu.

Guverner centralne banke Tunisa Mustafa Kamel Nabli izjavio je da je “cijena tranzicije mnogo, mnogo veća nego što se očekivalo”.

Izdašna finansijska pomoć koju je obećala međunarodna zajednica je izostala, žalio se on. Da bi stvari bile još gore, na oporavak arapskih zemalja veoma utiče globalna ekonomska situacija, pogotovo kriza u eurozoni.

“Globalno okruženje nije nam pružilo podršku”, ocijenio je Nabli.

Aktivist egipatske organizacije “Right Start Foundation” Amr Kaled rekao je da je anketa kojom je obuhvaćeno 1,4 miliona mladih u regionu pokazala da nezaposlenost predstavlja osnovni problem.

“Sve zavisi od toga koliko brzo će vlade pronaći neka rešenja. Pronalaženje poslova za mlade je veliki problem”, ukazao je Kaled.

Kao najnaseljenija zemlja arapskog svijeta, Egipat se smatra ključem regionalne stabilnosti, a prizori frustrirane omladine koja se u hiljadama okupljala na ulicama Kaira i Aleksandrije uplašila je regionalnu elitu. Čak i van Egipta, u relativno bogatim zalivskim zemljama, situacija je ista.

“Potrebno je kreirati mnogo radnih mjesta, pružiti mladima priliku”, naveo je direktor Nacionalne banke Kuvajta Ibrahim Dabdub.

(24sata.info)

By teha5

Leave a Reply