TI BiH priprema tužbu: EPBIH kršila zakone
Elektroprivreda BiH je dijelom tenderom, dijelom bez tendera, osigurala da sve viškove struje ove kompanije dobije beogradski Rudnap Vojina Lazarevića. Tranparensi international BiH uputio je Elektroprivredi zatjev za dostavljanje ugovora s Rudnapom, no iz EP su odgovorili da je ugovor tajna …
Jedan od sklopljenih poslova vrijedan 160 milona maraka pripao je Rudnapu. Tiče se isporuke struje Elektroprivredi HZHB. Upozorili smo ranije da su obje elektroprivrede u vlasništvu Federacije, te da nije bilo potrebe da se struja iz Sarajeva do Mostara trensferira preko beogradskog posredinika. Dvije kompanije mogle su međusobno potpisati izravan ugovor. Tim povodom Tranparensi international BiH uputio je Elektroprivredi BiH zatjev da im se dostavi ugovor sklopljen s firmom Vojina Lazarevića. Ugovor EP i Rudnapa o trgovini električnom energijom, treba i mora biti javan, tvrde u TI. Najavljuju borbu svim pravnim sredstvima kako bi javnosti predstavili ovaj ugovor.
Srđan Blagovčanin, izvršni direktor TI BiH: “Radi se o javnom preduzeću, radi se o javnim sredstvima, i javnost naprosto mora da zna na koji način u njeno ime trguje Elektroprivreda kao javna kompanija”.
Nije sproveden ni test javnog interesa, kako bi se opravdala tajnost, a Transparencyju odgovor nije dostavljen u formi rješenja, tako da nema mogućnosti za žalbu Poruku iz EPBiH da ugovor traže od Rudnapa u Transparenciju smatraju smješnom.
Srđan Blagovčanin, izvršni direktor TIBiH: “Mi nemamo nikakav osnov da tražimo od Rudnapa te informacije obzirom da je to privatna komapanija koja postoji na tržištu kao bilo koja druga i kao takva nije dužna da podnosi bilo kakve izvještaje javnosti ove zemlja. Ali Elektroprivreda to jeste”.
Iz TIBiH najavljuju i moguću tužbu protiv EP zbog kršenja zakona o pristupu informacijama. Iskustvo im govori da se ovo dešava kada se nešto želi sakriti od javnosti.
Srđan Blagovčanin kaže: “Postoji vrlo dobar razlog. A to obično znači da su osim Zakona o slobodi pristupa informacijama kršeni i neki drgi zakoni. Generalno je to pravilo, dakle, ukoliko nadležne institucije nastoje da po svaku cijenu sačuvaju tajnost onda se vjerovatno radi o kršenju brojnih drugih zakona.
Javna preduzeća su, tvrde u TI-u, generalno netransparentna. Sličan problem su imali s memorandumom koji je Nikšićeva Vlada zaključila s Shelom. Zbog čega ugovor nije dostavljen TI-u pitala je Elektroprivredu i TV1. Odgovora iz ove javne, od javnosti odmetnute kompanije, još uvijek nema.
(Vijesti.ba)