Bošnjačka nacionalna fondacija sa sjedištem u Sarajevu osiguravat će, na temelju participacije članstva i donacija, sredstva za finansiranje važnih nacionalnih programa i projekata Bošnjaka, kao što je Bošnjačka akademija nauka i umjetnosti (BANU), te drugih planiranih bošnjačkih nacionalnih projekata.
Osnivačka skupština Bošnjačke nacionalne fondacije održana je u okviru regionalnog skupa privrednika kojom prilikom je potpisan protokol o saradnji između Sandžačke biznis asocijacije i Udruženja privrednika iz Tešnja. Nakon potpisanog protokola objavljeno je da se ove dvije privredne asocijacije uključuju u rad Bošnjačke nacionalne fondacije i da će svojim donacijama pomoći nacionalne projekte Bošnjaka koji se budu realizirali.
Na čelu Upravnog odbora Bošnjačke nacionalne fondacije, sastavljenog od privrednika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sandžaka i bošnjačke dijaspore, nalazi se Hako Duljević, a izvršni direktor je Haris Sejdić.
Osnivačkoj skupštini Bošnjačke nacionalne fondacije obratio se glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer ef. Zukorlić koji je izrazio zadovoljstvo činjenicom da se Bošnjaci sami i bez ičijeg diktata i nagovora okupljaju i razmišljaju na koji način mogu pomoći svoje, a ne tuđe nacionalne projekte. Zukorlić je naglasio da u nedostatku nacionalne države, koja bi se brinula o nacionalnim pitanjima Bošnjaka, moraju sami Bošnjaci naći način da razvijaju svoje nacionalne vrijednosti i zaštite sebe i svoju djecu od novih stradanja i genocida. Također, muftija Zukorlić je istakao da danas širom svijeta živi između 7 i 10 miliona Bošnjaka među kojima sigurno ima 10 hiljada Bošnjaka koji su spremni svakog mjeseca izdvojiti po 100 eura za opstojnost, razvoj i zaštitu svoje nacije. Zukorlić je naglasio da je potrebno raditi da svaki Bošnjak bude unutar sebe nacionalna država, jer iz srca osviještenog i ponosnog Bošnjaka niko tu nacionalnu svijest i nacionalni ponos ne može oteti i odnijeti.
Osnivanju Bošnjačke nacionalne fondacije podršku je pružio i reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić, koji je ocijenio da Bošnjaci u posljednje vrijeme prave historijske iskorake u afirmaciji svog svekolikog nacionalnog identiteta, a jedan od takvih poteza je osnivanje Bošnjačke nacionalne fonadacije koja treba pomoći da Bošnjaci osmišljavaju viziju svoga položaja ne samo sada, nego u narednih trideset i pedeset godina. Reisu-l-ulema je posebno apostrofirao problem izdajstva sa kojim se Bošnjaci moraju suočiti, jer se izdaju temeljne nacionalne i državne vrijednosti. On je istakao neprihvatljivim glorifikaciju izdajstva, naglašavajući da se izdajstvo ne može smatrati umjećem ili se prikazivati kao mudrost i vrlina, jer pojedinac ili neka grupa koja izdaje nacionalne vrijednosti da bi dobila ili zadržala neke privilegije i pozicije ne može to prikazivati kao svoje umijeće, sposobnost i snalažljivost. Nadalje, reisu-l-ulema je istakao važnost slobode i ustvrdio da Bošnjaci, iako postoji sloboda govora i mišljenja, još uvijek nisu slobodni od straha. Reisu-l-ulema dr. Cerić je iznio stav da Bošnjaci moraju graditi Bosnu i Hercegovinu kao svoju matičnu domovinu u kojoj će moći iskazivati puninu svoga nacionalnog identiteta i u kojoj će po najvišim demokratskim standardima biti zaštićena prava svakog naroda i čovjeka.
Na kraju Osnivačke skupštine Bošnjačke nacionalne fondacije kazano je da će se smatrati njenim osnivačima svi pojedinci koji tokom naredne godine pristupe Bošnjačkoj nacionalnoj fondaciji i na taj način će im biti pružena historijska prilika i čast da se nađu među osnivačima jedne važne nacionalne institucije Bošnjaka.
(MINA)