Odnosi Francuske i Turske na tački usijanja vijesti

0

Odnosi Francuske i Turske na tački usijanja vijesti @ Cafe.ba

Odnosi Francuske i Turske dostigli su tačku usijanja nakon što je francuski parlament usvojio zakon na osnovu koga će se kažnjavati poricanje genocida nad Armencima u vrijeme raspada Otomanske imperije.

Zakon je pogodio “u srce” nacionalnu čast Turske koja poriče postojanje genocida, već tvrdi da su masovna ubojstva, prije gotovo jednog stoljeća, rezultat Prvog svjetskog rata kada je Otomansko carstvo propalo.

Zastupnici donjeg doma francuskog parlamenta usvojili su jučer zakon koji predviđa kazne do 45 tisuća eura i do godinu dana zatvora za sve one koji negiraju da je bilo genocida nad Armencima prije gotovo jednog stoljeća, ali zakon će početi primjenjivati ​​tek pošto bude usvojen iu Senatu, prenijele su svjetske agencije.

Očekuje se da će se “osjetljiv” zakon naći pred poslanicima Senata između 10.siječnja i 24. veljače, pa njegovo stupanje na snagu ne bi bilo prije proljeća i održavanja planiranih predsjedničkih i parlamentarnih izbora. Usvajanje tog zakon je i “stvar načela” za neke francuske političare i pitanje prolongiranog zadovoljavanja pravde za pola milijuna ljudi u Francuskoj armenskog porijekla, od kojih su mnogi imali rođake među 1,5 milijuna ubijenih Armenaca 1915.

Turska je odmah opozvala svog veleposlanika iz Pariza Tahsin Burdžuoglua, a nešto kasnije tijekom dana turski premijer Tayyip Erdogan je izjavio da je “zakon rasistički, ksenofobičan

i diskriminatorski” i da će to “otvoriti rane” u odnosima s Parizom koje će biti teško zalečene, prenio je Reuters.

Kao konkretne poteze, Erdogan je naveo da Turska otkazuje sve ekonomske, političke i vojne sastanke sa Francuskom kao partnerom u NATO, kao i da će Ankara ukinuti dozvolu za slijetanje francuskih vojnih aviona i pristajanje ratnih brodova u Turskoj.

Vodeća oporbena stranka u Turskoj – Republikanska narodna stranka podnijela je parlamentu nacrt zakona o genocidu koji se odnosi na razdoblje francuske kolonijalne prošlosti u Alžiru gdje je došlo do genocida kao iu Ruandi gdje neki govore o ulozi Francuske u genocidu 1994. godine.

Predloženim nacrtom zakona predviđaju se kazne do dvije godine zatvora i 90.000 eura za one koji tvrde da nije postojao genocid u tim afričkim zemljama.Francuska je u odgovoru na poteze Ankare izrazila žaljenje i pozvala svog NATO saveznika da ne reagira preoštro.

Francuski ministar vanjskih poslova Alen Žipe je istakao da se još nije postavilo pitanje povlačenja francuskog veleposlanika iz Ankare i da se on sada nalazi u Francuskoj zbog Božićnih blagdana i dodao da se, za sada, ne planira produžavanje njegovog boravka u zemlji matici.

“Nadamo se da naši turski prijatelji neće preoštro reagirati na odluku francuskog parlamenta”, rekao je novinarima Žipe u Bordeauxu i pozvao na suzdržanost i na zdrav razum.

Zvanični Pariz je, još 2001. godine, službeno priznao da je nad Armencima na prostorima današnje Turske izvršen genocid 1915. godine kada je “smišljeno” ubijeno više od 1,5 milijuna Armenaca, pošto je isto učinilo petnaestak zemalja u svijetu, uključujući Rusiju, Švedsku i Kanadu.

U Armeniji su danas pozdravili odluku donjeg doma francuskog parlamenta koji je usvojio zakon na osnovu koga će se kažnjavati oni koji opovrgavaju postojanje genocida nad Armencima koji je u vrijeme Otomanske imperije izvršen na prostorima današnje Turske.

“Želim još jednom zahvaliti francuskom rukovodstvu, Nacionalnoj skupštini i francuskom narodu”, izjavio je agenciji AFP armenski ministar vanjskih poslova Eduard Nalbandian.

bhtelecom

Leave a Reply