Mobiteli vam “lažu” čak o dvjema svojim funkcijama – trajnosti baterije i signalu. Iako na mobitelu piše da je 100 posto pun, on se zapravo već za nekoliko minuta isprazni na 95 posto. I “crtice” koje pokazuju jačinu signala također vas zavaravaju – one uopšte nemaju veze s kvalitetom prijema zvuka. Signal se toliko brzo mijenja da je to nemoguće realno prikazati. No za razliku od bezopasnih “lažljivih” mobitela, pogrešno prikazivanje vrijednosti na toplomjeru može biti itekako štetno.
Oko 30-40 posto toplomjera prikazuje 4 mmHg viši pritisak od stvarnog, što može rezultirati pogrešnim dijagnozama. Ljekari će takvim pacijentima nepotrebno propisati lijekove za snižavanje pritiska. Ni GPS uređajima ne treba bezrezervno vjerovati. Te moderne sprave za pokazivanje smjera unose zastarjele ili neispravne karte. Čak 290.000 Britanaca imalo je saobraćajnu nesreću jer su slijedili upute GPS-a.
Kazaljka za gorivo griješi
Zavisno od ugla pod kojim se nalazi auto, miče se i plovak u spremniku te se mijenja i kazaljka za nivo goriva. Najviše griješi dok je spremnik gotovo pun ili gotovo prazan.
Da, vaga krivo pokazuje težinu
Ispravnost vaga osobito je važna u bolnicama zbog doziranja lijekova, no prema američkom istraživanju, čak 20% njih pokazuje pogrešan iznos. Osobito vage za prtljage u zračnim lukama i drva za ogrjev.
Termometri u status quo
Oko 90 posto termometara u uredima su programirani tako da se ne “miču” bez obzira na uključivanje grijanja. Građevinari znaju da je nemoguće svima ugoditi, a ušteda u struji je golema.
Semafor rijetko “sluša” pješaka
Koliko god pritiskali gumb za promjenu svjetla, u većini slučajeva neće biti koristi. Osim u manje prometnim ulicama, svjetlo se nezavisno o pješaku mijenja svake dvije minute.
(24satahr)