Ta ambicija će, prije svega, definirati daljnje korake ove grupe koja duguje svoj opstanak pragmatizmu. Braća će vjerojatno nastaviti oprezno, nadajući se da će olakšati strahove u zemlji i inozemstvu zbog svojih vizija za novi Egipat.
Snaga koju su Braća pokazala na izborima koji su počeli ove hefte dovela je zemlju bliže prospektu nezamislivom prije godinu dana: Vlada pod utjecajem, i možda čak i na čelu, skupine zabranjene u vrijeme svrgnutog predsjednika Hosnija Mubaraka.
Slogan Braće, koja su predvođena doktorima, inženjerima i nastavnicima, je “Islam je rješenje.” Ipak, oni govore istim jezikom kao i drugi reformisti kada je u pitanju potreba za demokracijom, neovisnim sudstvom i socijalnom pravdom u Egiptu.
Njihovi kritičari tvrde kako je to samo maska za svoje ciljeve potajnog pretvaranja Egipta u islamsku državu, ograničavanja sloboda za 80 milijuna ljudi, od kojih su i oko osam miliona kršćana.
U njihovom uredu, jednoj jednostavnoj stambenoj zgradi u rezidencijalnom okrugu na Nilu, jedan od vođa skupine navodi politički program koji se može usporediti s umjerenim islamskim skupinama u drugim dijelovima regije. “Sada je vrijeme za nas da izgradimo modernu državu, modernu pravnu državu, demokratsku državu”, rekao je Essam el-Erian, liječnik koji je bio politički zatvorenik, kada je Mubarak svrgnut u februaru, i koji je također vođa nedavno utemeljene političke stranke Braće.
On je odbacio usporedbu između njegovog pokreta i Turske vladajuće Stranka pravde i razvoja (AK) Stranke, koja ima islamističke korijene. “Nadam se da ćemo dati različit model,” Erian je rekao za Reuters u jednom intervjuu. “Nadamo se da, kad izgradimo modernu demokratsku državu u Egiptu, će to biti dobar primjer, nadahnuće za druge da izgrade demokraciju “, dodao je.
Nekada zabranjeni a sada utjecajni
Ovo su dugo navođeni ciljevi grupe koja je bila vokalni kritičar Mubaraka tokom njegovih tri decenije na vlasti. Predsjednik zadržao formalnu zabranu Bratstva, rutinski hapseći i zatvarajući vođe, kao što su Erian.
To odražava turbulentnu vezu islamističke grupe s državom, još od kada je osnovana 1928 od strane Hassan al-Benna-a. Iako su Braća odbacila nasilja u Egiptu 1970-ih, država je zadržala sumnje u njihove ciljeve.
U post-Mubarakovo doba, Braća se suočavaju sa novim, više radikalnim skupinim islamista, koji su se pojavili kao suparnici. Čelnici Braće su zanemarivali nove stranke Selefija. No, na ulicama, ove dvije skupine su surađivale u kampanji za izbore koji su započeli u ponedjeljak.
To samo je ojačalo mišljenje sekularnog dijela Egipćana, ali i šireg dijela društva, da Braća dijele viziju Selefija o čvršćoj provedbi islamskog zakona.
Neki se pitaju da li će grupa možda zabraniti mješovite plaže za kupanje ili prodaju alkohola. Takve mjere bi pogodile turistički sektor koji zapošljava jednog od osam Egipćana.
Manifest Stranke slobode i pravde, političkog krila Muslimanske braće, koji ima 79 stranica, donio je malo da olakša takve brige. Na primjer, on kritizira egipatsku muzičku scenu za “izazivanje želja.”
“Egipatska pjesma mora biti usmjerena više prema etičkim i kreativnim horizontima koji su u skladu s vrijednostima i identitetom društva”, navodi se u dokumentu.
Ali Khafagi, 28-godišnji aktivist Bratstva, kaže da su ovi strahovi o grupi prenapuhani. Član Bratstva od srednje škole, on opisuje Bratstvo kao “vrlo umjereno i otvoreno.” Cilj Braće je da ukinu korupciju i započmu reforme i ekonomski razvoj, i to je ono što privlači mnoge od njihovih pristaša da im se pridruže, uključujući i mene “, kazao je. Khafagi je odbacio navode o tome kako će Braća zabraniti alkohola ili prisiljavati žene da nose marame, ako dođu na vlast. “To može uraditi samo neuka skupina a Bratstvo nije takva skupina, već pristojna grupa koja se služu logikom i ima dobro razumijevanje egipatskog naroda i islama “, dodao je.
Međunarodno podozrenje
Buduća politika Braće je izvor zabrinutosti u inostranstvu kao i kod kuće. U Sjedinjenim Američkim Državama, koje daju Egiptu 1,3 milijarde dolara u vojnoj pomoći svake godine, političari, uključujući američkog senatora Johna McCaina, su izrazili zabrinutost. McCain je u martu upozorio da uspon ove grupe dovodi do “ekstremnog” oblika vlasti.
No, u znak priznanja za ulogu koju očekuju da će Braća imati, američka vlada je sada u kontaktu s grupom. Strane vlade sada pitaju kako će Bratstvo djelovati ako budu imali glavnu riječ u vanjskoj politici, koja je u Mubarakovo doba bila za savez sa Sjedinjenim Državama i mir s Izraelom.
Ideološki otac palestinske grupe Hamas, koja je klasificirana od strane Washingtona kao teroristička organizacija, Bratstvo ne skriva svoje neprijateljstvo prema Izraelu.
Čelnici Braće kažu da neće poništiti mirovnog sporazuma s Izraelom iz 1979, ali su naveli mogućnost stavljanja tog pitanja na referendum. Ono što je više vjerojatno je da će očuvati ugovor, ali ukinuti sve oblike suradnje s Izraelom, kažu diplomati.
U kratkoročnom periodu, analitičari i diplomati očekuju da će Braća izbjegavati kontroverzna područja, a umjesto toga fokusirati se na reforme oko kojih se može graditi konsenzus.
“Iz naših razgovora s Muslimanskom braćom, očekujemo da će oni biti pragmatični i raditi sa širokim spektrom partnera kako bi pronašli rješenja za teške političke i ekonomske probleme u Egiptu” – kaže jedan zapadni diplomat.
Svjesni zabrinutosti Egipćana, Braća će možda pokušati izgraditi koaliciju u novom parlamentu sa sekularnim skupinama, rekao je Shadi Hamid, direktor istraživanja u Brookings Doha Centru.
Oni također moraju urediti svoje odnose s vladajućim vojnim vijećem, ostavštinom Mubarakove ere.
Iako su oni podržali plan generala za prijelaz na civilnu vladavinu, islamisti imaju nepovjerenje u vojnu strategiju i žele kraj njihove ulogu u vladi.
Poziv Braće da parlament formira novu vladu u januaru kada se izbori završe može postati pozornica za sukob s vojskom jer je prošle subote general rekao da će to ostati njihova nadležnost.
Ali, iznad svega, Bratstvo, koji je steklo povjerenje pomaganjem siromašnih u Mubarakovoj eri, imat će za cilj ekonomski rast za ublažavanje siromaštva i uvjeravanje birača da su sposobni upravljati.
„Oni će morati nešto promjeniti. Hljeb i maslac će biti pitanja njihovog fokusa”, rekao je Hamid. “Njima je još uvijek stalo do islamizacije, iako to nije vidljivo u njihovoj retorici ovih dana”, dodao je.
„O njima će se suditi na osnovu njihove ekonomske politike!”
Akos.ba