Istorijski marš egipatskih žena

0

novine.com - Istorijski marš egipatskih žena

Nekoliko hiljada egipatskih žena je u utorak marširalo Kairom zahtevajući kraj vojne vladavine i osuđujući brutalne prizore prebijanja i zlostavljanja žena tokom nedavnih demonstracija na trgu Tahrir

“Vuci me, svuci me brate moj, krv će me pokriti”, skandirale su one.“Gde je feldmaršal”, dozivale su demonstrantkinje neizabranog lidera zemlje  “Devojke Egipta su ovde”.

Istoričari su ovaj veoma redak događaj u arapskom svetu već nazvali najmasovnijim ženskim demonstracijama u modernoj egipatskoj istoriji i najznačajnijim od marša iz 1919. protiv britanske kolonijalne vlasti. Veličina protesta je iznenadila čak i feministkinje u Egiptu, u zemlji gde su gotovo svi prethodni pokušaji organizovanja ženskog marša propali i završavali se fizičkim zlostavljanjem male grupe žena od strane velikog broja muškaraca.

“Zaista je neverovatno koliko se žena pojavilo danas”, kaže Zeinab Abdul-Magd, istoričarka koja je proučavala ženski aktivizam u Egiptu.

“Očekivala sam manje od 300 ljudi”.  

Marš je naglo gurnuo žene u centar egipatskog političkog života nakon potpune izopštenosti. Iako su one stajale na prvoj liniji revolucije kojom je zbačen predsednik Hosni Mubarak pre 10 meseci, malobrojne su one koje igraju važne uloge u brojnim partijama i organizacijama izraslim nakon pada diktature   

Gotovo ni jedna žena nije osvojila poslaničko mesto u prvoj rundi parlamentarnih izbora. Petog dana protesta u Kairu u kojima je stradalo 14 ljudi, mnoge žene su tokom marša izražavale nadu da će njihove demonstracije podriti napore vojne hunte da demonstrante prikaže kao huligane, vandale i piromane.

“Ovo će pokazati svima onima koji sede kući da nismo banditi”, kaže Fadva Kalid (25), komjuterski tehničar. Uprkos velikoj podršci koju su konzervativne islamističke partije dobile na nedavno održanim izborima, protestnom kolonom su dominirale pripadnice sekularnog i liberalnog političkog ubeđenja, piše New York Times.

Bile su tu i domaćice koje su prvi put na protestima, mlade majke koje su nosile svoje bebe, većina njih sa tradicionalnim muslimanskim maramama na glavama dok su neke žene nosile pun veo preko lica. Sve one su pozivale na osnaživanje ženskih prava u Egiptu dok su neke tražile više “galantnosti” od egipatskih muškaraca.

Egipatske vojne vlasti su se našle na udaru kritika međunarodnih organizacija za odbranu ljudskih prava odmah po preuzimanju vlasti u februaru zbog obavljanja pseudo medicinskih “testova nevinosti” nad nekoliko žena uhapšenih tokom protesta u martu. Varnica koja je izazvala proteste u utorak su bili događaju od vikenda kada je nekoliko stotina policajaca u opremi za razbijanje demonstracija u nekoliko navrata upadalo na Tahrir prebijajući svakoga koga su mogli da dohvate.  

Video snimci su pokazali kako policajci hvataju, prebijaju i trgaju odeću sa demonstrantkinja. U najgnusnijem slučaju zabeleženim kamerom, nekoliko desetina vojnika sa palicama prebija onesvešćenu ženu i trga joj odeću. Ona bespomoćno leži na zemlji, ali kao da to nije dovoljno, prilazi joj još jedan vojnik i udara je čizmom u obnažene grudi.      

Kao i u mnogim slučajevima zlostavljanja žena u Egiptu i ova žrtva nije imala hrabrosti da izađe pred javnost zbog moguće osude porodice i okoline i zato je mediji i NVO organizacije navode samo kao “ženu u plavom brushalteru”.

Dvadesetčetvorogodišnja Aja Emad, koja je takođe učestvovala u demonstracijama, ispričala novinarima Associated Pressa, da su je vojnici vukući za kosu odveli u zgradu vlade, bacili je na zemlju, onesposobili je električnom palicom i udarali u lice, slomivši joj nos i ruku. Mona Seif, koju je vojska uhapsila u petak a zatim pustila na slobodu, tvrdi da je videla vojnika koji je šamarao jednu staricu.

“To je bila ponižavajuća scena – rekla je ona”, nikada nisam videla tako nešto.

 

Sučena sa osudom domaće i međunarodne javnosti, egipatska vojska izrazila je žaljenje zbog napada na učesnice protesta u Kairu, pošto je objavljivanje snimaka vojnika kako ih tuku, a sa jedne od njih trgaju odeću, pokrenulo nove demonstracije.

“Vojska će preduzeti zakonsku akciju protiv odgovornih za ove prekršaje”, ističe se u saopštenju koje je objavljeno nakon protestnog marša žena. “Vrhovni savet oružanih snaga izražava svoje duboko žaljenje velikim ženama Egipta zbog prestupa do kojih je došlo tokom nedavnih incidenata u protestima ispred parlamenta i zgrade vlade”, navodi se u saopštenju objavljenom na fejsbuk stranici vojske.

Egipatska vojska i policija, u najžešćem obračunu od obnavljanja nasilja u Kairu, uz suzavac i pendreke otvorili su tešku vatru na demonstrante koji peti dan zaredom sa centralnog Trga Tahrir traže hitan odlazak vojnog režima.

“Na stotine pripadnika snaga bezbednosti i vojske ušli su na Trg i počeli da pucaju. Jurili su demonstrante i palili su sve što im se našlo na putu, uključujući i zalihe lekova i ćebad”, izjavio je jedan od očevidaca. Pre najnovije akcije snaga bezbednosti, demonstranti su pokušali da sruše zid od cigala koji je vojska podigla kako bi ih sprečila da priđu obližnoj zgradi parlamenta i zapale je.

Prema poslednjim podacima, od petka kad su obnovljeni sukobi, ubijeno je 14 ljudi, a očevici prenose da će broj žrtava biti mnogo veći posle  operacije u utorak, jer je, kako tvrde, na stotine ljudi povređeno, od kojih su neki u teškom stanju. Vojni zvaničnici su saopštili da su 164 osobe uhapšene, dok državna agencija MENA prenosi da su 123 uhapšene zbog opiranja hapšenju i napada na vojsku i policiju.

Hillari Klinton, američka državna sekretarka, osudila je brutalnost egipatskih vojnika i policajaca nnad demonstrantima, a pogotovo iživljavanje nad ženama. Klintonova je kao “posebno okrutan” osudila incident u kojem su dva egipatska vojnika po tlu vukla jednu demonstrantkinju i tukli je.

“Ta žena je bila izložena okrutnom nasilju. Novinarke su bile seksualno zlostavljane. A sada je žena ponovno napadnuta, svučena i pretučena na ulici”, rekla je američka državna sekretarka u govoru na univerzitetu Džordžtaun u Vašingtonu.

“To sistemsko ponižavanje egipatskih žena blati revoluciju, sramoti državu i njenu vojnu odoru i nije dostojno čoveka”, dodala Hilari Klinton.

Njena izjava, jedna od najoštrijih američkih kritika na račun novih vlasti u Egiptu, pojačava pritisak na vojsku. Ipak, zapadne diplomate ističu da je malo verojatno da će Vašington obustaviti pomoć. Američki zvaničnici do sada su hvalili egipatsku vojsku zbog predanosti da upravljanje zemljom preda civilnoj vlasti.

(enovinecom)

Leave a Reply