U intervjuu za bečki dnevni list Kurir, Inzko je kazao kako je “raspad Jugoslavije okončan i daljih otcjepljenja neće više biti.”
“To bi bio posthumni trijumf Slobodana Miloševića i dokaz da se isplati etničko čišćenje. To nikada međunarodna zajednica ne bi prihvatila, a ni ja kao visoki predstavnik”, poručio je Inzko.
Govoreći o BiH, Inzko je kazao da postdaytonska BiH treba profunkcionirati, te da kroz promjenu ustava svi građani trebaju dobiti mogućnost da se kandidiraju za sve državne funkcije.
“Trenutno su manjine isključene iz toga. Dugoročno je punopravno članstvo (BiH) u EU i NATO jedina perspektiva”, rekao je on.
“Evropa je mirovni projekat i tek kada sve države ‘starog kontinenta” budu dio EU, taj projekat će biti zaključen”, dodao je Inzko.
Rješenje za Kosovo
Govoreći o Kosovu, Inzko je kazao kako bi kinesko-tajvanski model mogao biti rješenje kosovskog problema.
Dodao je da je sada potreban pragmatizam, podsjetivši da se srbijanski političari pozivaju na Rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih Naroda 1244 iz 1999.godine, koja je bila osnova za prijelaznu administraciju na Kosovu (UNMIK), a istovremeno je tadašnjoj SR Jugoslaviji osigurala teritorijalni integritet.
Inzko je kazao kako bi od intenzivne saradnje Kosova i Srbije najviše koristi imali Srbi u centralnom i južnom Kosovu, i to bez formalnog priznanja nezavisnosti.
On je dodao kako je za članstvo u Evropskoj uniji potrebno mnogo vremena za ostvarivanje mnogih ciljeva.
“Kod Španije je trajalo devet godina, a kod Austrije, zajedno sa pristupanjem Schengenu, osam godina. I Srbija će doći na red”, kazao je Inzko.
Visoki predstavnik u BiH je kazao kao u Evropskoj uniji postoji umor od širenja i smanjen interes za Balkan, te da se tome pridružuju i problemi kao što su nemiri u Libiji, Egiptu i Siriji.
(balkansaljazeeranet)