U odgovoru Visoki predstavnik podsjeća na odredbe Zakona o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini i na zadaću javnih medija da informiraju javnost o političkim, ekonomskim, obrazovnim i drugim događajima, poštivajući i promovirajući pluralizam političkih, vjerskih i drugih ideja, te da program javnih radiotelevizijskih emitera mora biti u skladu sa najvišim standardima kvalitete, profesionalizma i etike, uz puno poštivanje ljudskog života i promoviranje demokratskih sloboda.
U pismu se navodi „svaka osoba čijim pravnim interesima je nanesena šteta, odnosno čiji su čast i ugled povrijeđeni navodima emitiranim u radio ili televizijskom programu jednog od javnih emitera, ima pravo podnijeti prigovor. Ukoliko se prigovor odnosi na dnevno-informativni program, javni emiteri su dužni emitirati odgovor prije isteka zakonskog roka za odgovor. Ako javni emiter ne objavi odgovor, osoba čiji su interesi ugroženi može podnijeti prigovor upravnom odboru odgovarajućeg javnog emitera, a ako nije zadovoljna odlukom upravnog odbora, ima pravo tražiti sudsku zaštitu u parničnom postupku.” Također se podsjeća na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i fundamentalnim slobodama koja propisuje obavezu poštivanja univerzalno prihvaćenih standarda pristojnosti, nediskriminacije, integriteta, pravičnosti i tačnosti, te predviđa sankcije koje Regulatorna agencija za komunikacije prema Zakonu o komunikacijama može izreći pojedinačnim emiterima.
Valentin Incko zaključuje da, obzirom na postojeće propise koji nude mehanizme zaštite svakom licu koje smatra da su mu programskim sadržajem ugrožena prava, upućivanje prigovora na adresu nadležnih organa smatra ispravnim postupkom.
Podsjećanja radi, povodom nezaustavljive negativne kampanje protiv vrijednosti islama i Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini od strane državnih javnih servisa reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić je 11. novembra 2011. godine uputio pismo osnivačima javnih servisa: Predstavničkom domu Parlamenta BiH, Domu naroda Parlamenta BiH, Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH, Domu naroda Parlamenta Federacije BiH i Narodnoj skupštini Republike Srpske. Također, kopija pisma je dostavljena i članovima Predsjedništva BiH, članicama Vijeća za provedbu mira (PIC), Visokom predstavniku (OHR) i predstavniku OSCE-a u Bosni i Hercegovini.
Reisu-l-ulema je u svom pismo zatražio od osnivača javnih servisa da osiguraju u programima javnih servisa primjenu zakona, poštivanje profesionalnih standarda i ljudskog dostojanstva svakog građanina bez obzira na vjeru i naciju, te da se prestane sa praksom nanošenja duševne boli na osnovu vjere i nacije. Također je naglašeno da su javni servisi javno dobro nad kojim niko nema pravo monopola. U pismu reisu-l-uleme je istaknuto da su službenici Islamske zajednice izloženi „napadima, uvredama, omalovažavanjima ili izrugivanjima”, te se protiv njihove vjere i rada „izaziva, podržava ili poziva netrpeljivost” na javnim servisima, posebno na javnom servisu Federalne televizije, čime se muslimanima i muslimankama, članovima Islamske zajednice, nanosi nemjerljiv duševni bol i neprocjenjiva materijalna šteta.
(Rijaset)