Prema riječima Lakote, trend rasta životnog standarda iz godine u godinu se nastavlja, tako da nije optimističan ni kada je riječ o nastupajućoj godini.

On tvrdi da cijene osnovnih prehrambenih proizvoda, poput brašna, ulja, šećera i soli, sigurno neće biti stabilne, jer smo primorani na uvoz.

– Ponovo se govori o poskupljenju nafte i ostalih važnih energenata. Stoga možemo očekivati povećanje cijena prehrambenih artikala čim porastu cijene energenata – smatra Lakota.

Prema ocjeni Udruženja za zaštitu potrošača KS, Lakota ističe da su cijene prehrambenih proizvoda u novembru u odnosu na prošli mjesec više za 0,4 posto.

– Napravili smo presjek za cijelu godinu i, otprilike, za 6,5 posto povećane su cijene u ukupnoj masi potrošačke korpe – kaže Lakota. 

Ističe da je u posljednjem mjesecu posebno evidentan porast cijene mesa, jaja, maslaca, masti, kafe i voća.

– Kupovina se svodi na tri namirnice, tjesteninu, brašno i krompir, umjesto kvaliteta važniji je kvantitet proizvoda. Narod nema novca da kupuje neke luksuzne proizvode. Krompir, voće i povrće kupuju se na komade, a maslac u gramima. Moram napomenuti i da su cijene pojedinih artikala u BiH skoro za duplo više nego u zemljama EU – kaže Lakota. 

Gordana Bulić iz Udruženja potrošača u FBiH kaže da stalna poskupljenja postoje, ali ona ne vidi razloga za novo drastično poskupljenje u narednom periodu.

– Mislim da nema nikakvog razloga da cijene nekih proizvoda, poput šećera i kafe, rastu. Očekujemo da u januaru i februaru dođe do stabilizacije cijena. Rast bi samo mogao izazvati pad kupovine, tako da će svi biti na gubitku, i potrošači i proizvođači – ističe Bulić

Direktor Agencije za statistiku BiH Zdenko Milinović naglašava da su u novembru, u odnosu na oktobar ove godine, najviše porasle cijene u odjelu stanovanja, vode, struje i drugih energenata za 0,9 posto, hrane, bezalkoholnih pića i prijevoza za 0,6 posto. Plin iz gradske mreže poskupio je za 12,8 posto. S druge strane, najveće smanjenje potrošačkih cijena zabilježeno je u odjelu odjeće i obuće od 0,6 posto. Na godišnjem nivou u BiH zabilježen je najveći rast cijena alkoholnih pića i duhana od 8,6 i prijevoza za 8,4 posto.

(Dnevni Avaz)

By teha5

Leave a Reply