Guverner Kemal Kozarić: BiH će teško iz krize zbog manje aktivnosti banaka!

0

Guverner Kemal Kozarić za

Priče o propasti eura još su u domenu špekulacija, ali BiH ima drugih razloga za zabrinutost, izjavio je jučer za “Dnevni avaz” guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić komentirajući rasprave o budućnosti evropske valute zbog dužničke krize.

Prema njegovim riječima, oslabljena bh. ekonomija suočava se s većom opasnošću zbog niske ekspanzije bankarskih plasmana.

Novi zahtjevi

Dodatni problem jeste i činjenica da Bečka inicijativa, koju su potpisale strane banke u BiH obavezujući se da će nastaviti kreditiranje, faktički više ne važi, jer je uvjetovana održavanjem standby aranžmana sa MMF-om. A nastavka aranžmana sa MMF-om nema, jer državna vlast nije formirana!

– Banke koje djeluju u BiH već su nekoliko godina pod naglašenim finansijskim stresom na globalnom planu, ali su u BiH funkcionisale na relativno stabilan način i zahvaljujući tome je očuvana i cjelokupna stabilnost bankarskog sektora u periodu nakon 2008. godine – kaže Kozarić.

No, kako navodi, njihova buduća ekspanzija u sadašnjim je uvjetima prilično neizvjesna, što će dodatno usporiti izlazak iz krize.

– Strane banke prolaze kroz fazu korekcije problema u svojim bilansima, zatim su izložene novim regulatornim zahtjevima i ograničenjima te posluju u uslovima nižeg raspoloživog finansiranja. Stoga one više nemaju onaj raniji potencijal za rast, a istovremeno mijenjaju i svoj poslovni model – navodi Kozarić.

On ističe da ćemo sada u punoj mjeri spoznati na koji su način banke davale doprinos dinamizmu ekonomskih kretanja prije krize i da je ekonomski rast u znatnoj mjeri “bio baziran na ekspanziji finansiranja u različitim oblicima”.

Prate kretanja

Guverner pojašnjava da su globalna ekonomska kretanja turbulentna, ali da se ovdje radi o dužničkoj krizi, a ne o krizi valute.

– Centralna banka BiH pažljivo prati kretanja i stav ove institucije je da su zemlje EU mnogo uradile na izgradnji zajedničke valute, te se vjeruje da će učiniti sve kako bi je i održale. Opasnosti i rizici postoje, moguće su i promjene unutar eurozone, ali se vjeruje da će eurozona naći rješenja za prevazilaženje krize – navodi on. 

Kozarić kaže da bi se u slučaju nepoželjnog scenarija, s obzirom na model monetarne politike u BiH, tražila mogućnost vezivanja domaće valute uz neku drugu čvrstu stranu valutu.

– Naš valutni odbor jednom je sasvim bezbolno preživio transformaciju valute uz koju smo bili vezani, u slučaju njemačke marke – dodaje guverner. 

Kontrola regulatora

– Potrebno je ukazati na značaj regulatora u BiH u ovom trenutku, na važnost i odgovornost entitetskih agencija za bankarstvo i na potrebu da češće vrše nadzor i kontrolu komercijalnih banaka u BiH i preventivno djeluju. Banke će nastaviti da daju svoj doprinos i ubuduće, ali s bitno manjim kapacitetom, te će se okrenuti domaćim izvorima – kaže Kozarić.

(dnevniavazba)

Leave a Reply