Glasanje u Egiptu još traje u pretežno ruralnim dijelovima zemlje.

U najvećem broju izvještaja, zvaničnici su optuženi da su na biračkim mjestima popunjavali glasačke listiće umjesto starijih ili zbunjenih birača. Ako izvještaji budu potvrđeni, mogli bi da naškode kredibilitetu najslobodnijih i najpravičnijih izbora do sada.

Predstavnici Muslimanskog bratstva i saveza liberalnih omladinskih stranaka podnijeli su žalbe u kojima navode da zvaničnici u nekoliko centara “govore biračima za koga da glasaju”.

Stranka pravde i slobode, saveznica Muslimanskog bratstva, saopštila je da zvaničnici u nekoliko okruga Gize primoravaju žene da glasaju za njihove suparnike.

Omladinska stranka egipatske struje saopštila je da su u kairskom okrugu Doki viđeni zvaničnici kako popunjavaju listiće umjesto birača. Zvaničnici su nosili banere ultrakonzervativne islamističke partije.

Druga sekularna alijansa, Revolucija se nastavlja, navodi da su njeni predstavnici u gradu Ismaili izbačeni iz biračkih centara nakon što su se žalili da zvaničnici biračima “određuju za koga da glasaju”.

Dopisnik agencije AP u srIJedu je na jednom biračkom mjestu u siromašnom okrugu Kerdaša u provinciji Giza zatekao zvaničnika kako popunjava glasački listić jednom starom čovjeku. Kada je primijetio novinara, zvaničnik je viknuo: “Zašto si ovde starče, kad ne znaš za koga da glasaš?”
j
Međutim, izborni zvaničnik Abdel Moneim el-Halavani rekao je da ljudi angažovani na biračkim mjestima samo “pomažu nepismenim biračima”. Prema zvaničnom vladinom izvještaju iz juna, skoro 27 procenata egipatskog stanovništva je nepismeno.

Na osnovu zvaničnih podataka, dvije alijanse predvođene islamistima osvojile su skoro 70 posto mjesta u parlamentu u prvom krugu izbora.

Sekularne i liberalne stranke koje su najvećim dijelom predvodile ustanak u Egiptu kritikovane su u javnosti i nisu uspijele da svoj doprinos svrgavanju režima Hosnija Mubaraka iskoriste za pobjedu na izborima.

Drugi krug izbora sprovodi se u devet provincija i biće završen danas. Treći krug bit će u januaru. Očekuje se da rezultati drugog i trećeg kruga neće znatno izmijeniti konačne rezultate i da čak postoji mogućnost da islamisti ojačaju. Ruralne oblasti Egipta su tradicionalno najkonzervativnije.

Izborima će biti formiran parlament koji u teoriji ima zadatak da odredi sto članova skupštine, koja će sastaviti novi ustav. Liberali strahuju od toga da bi parlament sa islamistima na čelu mogao da donese islamski ustav i Egipat odvede u religiozni fundamentalizam.

Agencije/IslamBosna.ba

By teha5

Leave a Reply