Dodik se na određen način zeza sa javnostiBiH
Predsjednik Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić nije danas mogao reći kada će biti održan naredni sastanak lidera šest političkih stranaka (SDA, SDPBiH, HDZ BiH, HDZ 1990., SNSD i SDS)
Govoreći o razlozima zbog kojih nije održan za danas najavljivani sastanak, kazao je da su u Cadenabbi (Italija) dogovorili okvirni termin i vrijeme kad bi se mogao održati taj sastanak, ali isto tako je dogovoreno da on procjeni da li je moguć dogovor.
„Procjenjujem da nije moguć dogovor, da ni u Cadenabbi, ni poslije toga nismo uspjeli usaglasiti one razlike koje su postojale i u Brčkom, koje su kasnije postojale i u Sarajevu, a radi se o dvije grupe problema“, kazao je Tihić novinarima.
Prvi je, dodao je, konceptualne naravi, kad je u pitanju raspodjela pozicija i podjela pozicija u Vijeću ministara.
„Drugi je zbog toga što različito čitamo tekst člana 9 Ustava BiH gdje jasno stoji da etnička struktura funkcionera na nivou BiH u pravilu odražava etničku strukturu stanovništva BiH što znači proporcija, odnosno popis stanovništva ’91. kako to čitamo mi iz stranaka Platforme. Imamo jedno drugo čitanje koje govori da se tu radi o paritetu, pa eto mislim da svako onaj ko čita može znati ko je tu u pravu“, kazao je Tihić.
Mi smo, dodao je, razgovarali u Cadenabbi kratko, „šestorka“, gdje smo uglavnom dogovorili vrijeme sastanka i ponovo prezentirali svoje pozicije koje nisu promijenjene.
„Nakon toga smo ponovo razgovorali, stranke iz Federacije – SDP, dva HDZ-a i SDA, nismo se pomakli u pravcu dogovora i zbog toga smatram da ne trebamo zakazivati sastanak, praviti novu blamažu i javnost zamajavati s tom pričom oko formiranja Vijeća ministara“, kazao je Tihić.
Upitan da komentira stavove Milorada Dodika iznesene u Italiji o decentralizaciji i pravu na mirno razdruživanje, Tihić je kazao da, što se tiče decentralizacije, BiH je decentralizovana država i ni jedna ozbiljna stranka ne govori o centralizaciji, unitarizaciji BiH. Nema ni jedne političke stranke i političkog lidera koji u tom pravcu govori.
„Kad je u pitanju mirno razdruživanje, mislim da se Dodik tu na određen način zeza sa javnosti BiH, zabavlja je tom pričom koja nema nikakvoga realnog uporišta. Umjesto da činimo napore da postignemo dogovor, da Cadenabbi iskoristimo kao jednu priliku da vidimo dokle možemo ići u ustavnim promjenama, šta je realno moguće dogovoriti, Dodik sa tom svojom pričom, na neki način, uznemiruje javnost i udaljava nas od rješavanja problema“, kazao je Tihić.
Na pitanje da komentira činjenicu da nadležna parlamentarna komisije nije usaglasila amandmane na Ustav BiH koji bi značili implementaciju presude „Sejdi-Finci“, Tihić je kazao da SDA ima jasan stav – predlažemo ona rješenja na koja je već dala suglasnost Venecijanska komisija, a to su rješenja iz „aprilskog“ i „butmirskog“ paketa.
(FENA)