Da se ne lažemo: Uslov za kandidaturu priznanje Kosova
Uslov Srbiji za dobijanje kandidature za članstvo u EU predstavlja priznanje nezavisnosti Kosova i zato ni u martu neće biti učinjen značajan iskorak u tom pravcu, izjavio je ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić.
“Više da se ne lažemo i da ne pričamo bajke. To se traži”, rekao je Dačić novinarima nakon međunarodne konferencije o ljudskoj bezbjednosti u Beogradu, javlja Srna.
On je podsjetio da je Srbija smijenila Slobodana Miloševića, završila saradnju s Haškim tribunalom, usvojila Rezoluciju o Srebrenici, Statut Vojvodine i uputila izvinjenje svim narodima u okruženju, te da nije realno da poslije svega toga ne može da dobije čak ni status kandidata za EU.
Dačić je optužio međunarodnu zajednicu da je iznevjerila očekivanja građana jer je 2000. godine od Srbije traženo samo da se sa vlasti skloni Slobodan Milošević i da tada niko nije pominjao nezavisnost Kosova, a 11 godina kasnije ne može da dobije ni kandidaturu.
“Koga sada treba da smijenimo ili da pošaljemo u Hag”, rekao je Dačić i dodao da nije fer da Srbija ne dobije kandidaturu uprkos svemu što je uradila.
On je ocijenio da je kandidatura mogla da se dobije 9. decembra da je predsjednik Srbije Boris Tadić prihvatio da se Kosovo na regionalnim skupovima ne predstavlja u skladu sa Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN, ali da je dobro što to nije prihvatio.
(Vijesti.ba)