Prema njegovim riječima, religijski pokreti, koji nisu ponudili istinsku demokratiju, mogli bi postati pobjednici Arapskog proljeća.
“Mislim da za ljude u regionu slijedi veća bitka, a to je pitanje demokratije. U bliskoistočnoj politici sada se sudaraju različiti suprotstavljeni elementi”, rekao je Bler, koji je sada izaslanik na Bliskom istoku.
Jedan element je “liberalno demokratski”, a drugi je “islamistički pokret”, posebno naglašen kod grupe Muslimansko bratstvo u Egiptu.
Bler, koji je sada izaslanik na Bliskom istoku, rekao je da je “Bratstvo” dobro organizovano, ali d nije jasno da li će njihova deomokratija biti istinska.
“Ako smo ranije previše oklijevali da potisnemo ovakve diktature i nismo bili dovoljno otvoreni mislim da se sada suočavamo sa novim periodom i moramo da znamo gdje smo tačno, jer najveći problem u regionu je da su religijski i esktremni elementi veoma dobro organizovani, dok liberalniji i demokratski jednostavno nisu”, rekao je on.
Muslimansko bratstvo i njeni religijski protivnici osvojili su 70 odsto glasova u prvom krugu parlamentarnih izbora u Egiptu ovog mjeseca, dok su liberalne partije imale slab učinak.
(nezavisnecom)